Investigation of ARF6 gene expression in colorectal cancer
Kolorektal kanserde ARF6 gen ekspresyon düzeylerinin araştırılması
  1. Tez No: 538261
  2. Yazar: YASMIN ALAHDAB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN GÜRER, DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kolorektal kanser dünyada en sık görülen kanserler arasında yer almaktadır. Kolorektal kanser çok basamaklı ve uzun bir karsinogenez aşamasından sonra oluşmaktadır. Adenozin difosfat-ribosilasyon faktörleri (ARFs), Ras-ilişkili GTP bağlanma proteinlerinin bir ailesidir. Adenozin difosfat-ribosilasyon faktörleri ailesinde ARF6, aktin sitoiskeletinin yeniden şekillenmesi, hücre polaritesi ve hücre migrasyonu ile ilişkili fonksiyon göstermesinden dolayı karsinogenesisde önemli bir role sahiptir. Meme, akciğer, beyin ve deri gibi bir çok kanser türünde ARF6'nın bu kanser çeşitleri ile olan ilişkisi saptanmıştır. Bu çalışmada, çalışma grubunu Türk populasyonunun oluşturduğu kolorektal kanserli hastaların tümörlü ve normal kolon/rektum dokularında ARF6 mRNA ekspresyon düzeylerinin araştırılması amaçlandı. Etik kurul izni, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Yerel Etik Kurulundan alındı. 43 kolorektal kanserli hastadan normal ve tümörlü doku örnekleri toplandı. ARF6 mRNA ekspresyon düzeyleri Real-Time PCR yöntemi kullanılark analiz edildi. Çalışmanın sonucunda normal ve tümörlü dokular arasında ARF6 ekspresyon düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmadı (p > 0.05).
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer is one of the most common cancers in the world. Colorectal cancer develops after a long and multistep carcinogenesis process. Adenosine diphosphate-ribosylation factors (ARFs) are a family of Ras-related GTP binding proteins. ARF6 functions are concerned with actin cytoskeletal remodeling, cell polarity and cell migration and thus may have an important role in driving carcinogenesis. In many types of cancer such as breast, lung, brain and skin, ARF6 has been associated with these cancer types. This study aims to clarify the relationship between the level of ARF6 expression and tumor and normal colon / rectum tissues of colorectal cancer patients in Turkish community. Ethics committee approval required for the study was obtained from the Gaziantep University Medical Faculty Local Ethics Committee. Normal and tumor tissue samples were obtained from 43 patients with colorectal cancer. ARF6 mRNA expressions were analyzed by real time-PCR. Results of the study show that there was no statistically significant difference between ARF6 expression levels in normal and tumor tissues (p > 0.05).