Güncel kılavuza göre tanı alan akut romatizmal ateşli çocuk hastalarda asemptomatik ritm ve iletim bozukluklarının araştırılması
Investigation of asymptomatic rhythm and conduction system disorders pediatric patients diagnosed with acute rheumatic fever according to current guideline
- Tez No: 756762
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİ CEVİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ: Akut romatizmal ateş (ARA), Streptococcus Pyogenes'in neden olduğu farenjit sonrası gelişebilen non-süpüratif, inflamatuar bir hastalıktır. ARA'da patogenezi kesin bilinmeyen immünolojik olduğu düşünülen çeşitli aritmiler izlenmektedir. Çalışmamızda güncellenen Jones kriterlerine göre tanı konulan ARA hastalarındaki asemptomatik ritm ve iletim bozukluklarının sıklığını değerlendirmeyi amaçladık. YÖNTEM: Çalışmamıza, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi, Pediatrik Kardiyoloji kliniğine 2018-2021 tarihleri arasında başvuran ve orta-yüksek riskli toplumlar için oluşturulmuş güncel Jones kriterlerine göre tanı konulan ARA hastaları alındı. Hastaların yüzey elektrokardiyografi (EKG) ve 24 saatlik EKG kaydı (Holter) ile ritm ve iletim bozuklukları tespit edildi. Ritm ve iletim bozukluklarının klinik bulgularla ilişkisi araştırıldı. BULGULAR: Çalışmamıza yaş ortalaması 11,5±2,9 ve 21'i erkek olan 32 ARA hastası alındı. Bu hastaların biri rekürrens sırasında görülürken diğerleri ilk atak ARA idi. Akut faz reaktan yüksekliği tüm hastalarda saptanırken, ateş sıklığı %34 ve uzun PR sıklığı %28 idi. Yüzey EKG'de iki hastada akselere junctional ritm (AJR) saptanırken, başka aritmi saptanmadı. Holter kayıtlarında ise en düşük kalp hızında altı hastada, en yüksek kalp hızında ise bir hastada PR aralığı uzundu ve bir hastada ikinci derece atriyoventriküler (AV) blok izlendi. Ayrıca beş hastada AJR ve bir hastada akselere nodal atımlar (6/32, %18,75), iki hastada seyrek ventriküler erken vuru, iki hastada seyrek, üç hastada sık supraventriküler erken vuru, bir hastada nonsustained ve bir hastada sustained supraventriküler taşikardi saptandı. Majör bulgular, kardit varlığı, ateş varlığı, PR uzaması ve klinik kardit varlığı ile AJR arasında ilişki bulunamadı (p>0.05). SONUÇ: ARA'da EKG ve/veya Holter'de saptanan AJR sıklığı diğer minör bulguların sıklığına yakındır. Bu nedenle AJR varlığının ARA tanısında minör bulgu olarak kullanılabileceği düşünüldü. ANAHTAR KELİMELER: Akut romatizmal ateş, güncellenen Jones kriterleri, aritmi, akselere junctional ritm, atriyoventriküler blok
Özet (Çeviri)
OBJECTİVES: Acute rheumatic fever (ARA) is a non-suppurative, inflammatory disease that can develop after pharyngitis caused by Streptococcus Pyogenes. Various arrhythmias, the pathogenesis of which are unknown but thought to be immunological, are observed in ARF. In our study, we aimed to evaluate the frequency of asymptomatic rhythm and conduction abnormalities in patients with ARF diagnosed according to the updated Jones criteria. METHODS: ARF patients who applied to Atatürk University Faculty of Medicine, Division of Pediatric Cardiology between 2018-2021 and were diagnosed according to the updated Jones criteria created for medium-high risk populations were included in our study. Rhythm and conduction abnormalities were determined by examining the surface electrocardiography (ECG) and 24-hour ECG recording (Holter) of the patients.The relationship between rhythm and conduction abnormalities and clinical findings was investigated. RESULTS: Thirty-two patients with ARF with a mean age of 11.5±2.9 years were included in our study. Twenty-one of the patients were male. One of these patients was seen during recurrence, while the others were during the first attack ARF. While acute phase reactant elevation was detected in all patients, the frequency of fever was 34% and the frequency of long PR was 28%. On the surface ECG, accelerated junctional rhythm (AJR) was detected in two patients, but no other arrhythmia was detected. In Holter recordings, six patients had a long PR interval at the lowest heart rate and one patient had a long PR interval at the highest heart rate, and second degree atrioventricular (AV) block was observed in one patient. In addition, five patients had AJR and one patient had accelerated nodal beats (6/32, 18.75%), two patients had rare ventricular premature beats, two patients had rare, three patients had frequent supraventricular premature beats, one patient had nonsustained and one patient sustained supraventricular tachycardia. No relationship was found between major findings, presence of carditis, presence of fever, prolongation of PR, presence of clinical carditis and AJR (p>0.05). CONCLUSION: The frequency of AJR detected in ECG and/or Holter in ARA is similar to the frequency of other minor findings. Therefore, it was thought that the presence of AJR could be used as a minor finding in the diagnosis of ARF. KEYWORDS: Acute rheumatic fever, updated Jones criteria, arrhythmia, accelerated junctional rhythm, atrioventricular block