Fahruddin er-Râzi'nin tefsirinde Arap şiiriyle istişhâdı
Fakhr al-din al-Razi's istishhad with Arabic poetry in his tafsir
- Tez No: 538262
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Yapmış olduğumuz bu çalışma Kur'an tefsirinde önemli bir yeri olduğunu düşündüğümüz Şiirle İstişhad'ın Fahrûddin er-Râzi tefsirindeki yeri ve önemi konusunda olacaktır. Çalışmanın giriş bölümünde Fahrûddin er-Râzi ve Tefsiri başlığı altında Râzi'nin hayatı ve ilmi kişiliği biyografi türü kitaplardan derlenerek yazılmış daha sonra tefsiri hakında bilgi verilmiştir. Daha sonraki bölüm ise ikiye ayrılmıştır. Birinci bölümde eski Arap toplumunda şiir ve şiirle istişhad hakkında bilgi verildikten sonra Rivayet ve Dirayet tefsiri alanında yazılmış meşhur tefsirlerden şiirle istişhad örnekleri sunularak Kur'an tefsirinde şiirle istişhadın yeri ve önemi vurgulanmıştır. İkinci bölümde ise, Râzi'nin tefsirinden belirlemiş olduğumuz 50 şiiri ve onun bu şiirlerle istişhadını göstermek suretiyle Kur'an ayetlerini açıklamada farklı ve ufuk açıcı bir bakış açısı sağladığını zaman zaman ise problemli konulara çözüm üretme noktasında şiirden nasıl istifade ettiğini ortaya koymaya çalıştık. Çalışmamızın sonunda ise Razi tefsirinde belirlemiş olduğumuz yaklaşık altı yüz şiirin, eserin Arapçasında ve Türkçesindeki yerlerini, cilt ve sahife numaralarını ve beyitlerin son kelimelerinin bulunduğu bilgileri tablo halinde sunduk. Sonuç bölümünde ise Râzi tefsirinde şiirle isitişhadın kullanım amacı, yöntemi hakkında bilgi vermek suretiyle çalışmamızı tamamladık.
Özet (Çeviri)
The subject matter of this study we are carrying out will be the place and importance of Istishhad with Poetry in Fakhr al-Din al-Razi's tafseer, which, we believe, has an important place in the tafseer of the Qur'an. In the introduction of the study, under the title of Fakhr al-Din al-Razi and His Tafseer, al-Razi's life and scientific personality has been compiled from various biography books and interpreted, and then information about his tafseer has been given. The next chapter has been divided into two parts. In the first part, after some information about the poetry and istishhad with poetry in early Arab society has been given, the place and importance of istishhad with poetry in the tafseer of the Qur'an has been emphasized by giving examples for istishhad with poetry from well-known tafseers written in the fields of Narrative (al-Rivayah) and Acumen (al-Dirayah) tafseer. In the second part, we have aimed to present 50 poems chosen from al-Razi's tafseer and show that, by means of istishhad with these poems, a different and seminal perspective has been provided on explaining the verses of the Qur'an, and how poetry is sometimes used to produce solutions for some problematic issues. In the end of the study, in the form of a table, we have presented information, such as the location, the volume and page numbers in the Arabic and Turkish versions of the work, and the last words of the couplets, about approximately six hundred poems chosen from al-Razi's tafseer. In the conclusion chapter, we have finalized the study by giving information about the aim and method of using istishhad with poetry in al-Razi's tafseer.