Düzenli spor yapan bireylere uygulanan CrossFit eğitiminin bazı performans parametreleri üzerine etkisi
The effect of CrossFit training on some performance parameters of individuals performing regular sports
  1. Tez No: 538266
  2. Yazar: HÜSAMETTİN ÖZGÜR CENGİZHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER EYUBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma düzenli spor yapan bireylere uygulanan CrossFit eğitiminin bazı performans parametreleri üzerine etkisinin incelemek amacıyla yapılamıştır. Araştırmaya Xyaş=25.952.16 yıl, Xboy=177.390.07 cm ve Xvücutağırlığı=72.527.24 kg olan 203 erkek gönüllü olarak katılmıştır. Olguların vücut kompozisyonları TANITA Bioempedans cihazı ile fiziksel performans parametreleri şınav, mekik, barfiks, line-drill ve 1500 m koşu testleri ile değerlendirilmiştir. Katılımcılar iki ay süreyle haftada üç gün CrossFit eğitiminin üç ana bileşeni olan kuvvet gelişim programı, beceri gelişim programı ve metabolik kondisyon programı olarak isimlendirilen yüksek yoğunluklu interval programına tabi tutulmuşlardır. İki aylık süre öncesi ve sonrasında performans ölçümleri yapılarak olgular değerlendirilmiştir. Şınav, mekik, barfiks, çeviklik koşusu ve 1500 m koşu testleri ile ön ve son test arasındaki farklar normal dağılımdan gelen değişkenlere paramterik testlerden t testi, normal dağılımdan gelmeyen değişkenlere ise parametric olmayan testlerden Wilcoxon testi uygulanmıştır. Yaş grupları ile fark değişkenleri arasında ise parametrik olmayan testlerden Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır. Kruskal-Wallis test değerlendirmelerinin ardından, farkın hangi gruptan kaynaklandığını göstermek için post-hoc (İkili karşılaştırma) testlerinden Tukey testi yapılmıştır.Araştırmanın bulgularına göre vücut ağırlığı, beden kitle indeksi, şınav, mekik, barfiks, çeviklik koşusu ve 1500 m ön test ile son test değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of CrossFit training on some performance parameters applied to individuals who exercise regularly. 203 male volunteers participated in the study as follows: Xage=25.5±2.06 years, Xheight= 177.390.07 cm and Xweight=72.527.24 kg. Body compositions of the evides the physical performance parameters with the bio-impedance device were evaluated by push-up, sit-up, chin-up, line-drill and 1500 m running tests.Participants were subjected to a high-intensity interval program, which is called the strengthdevelopment program, skill development program and metabolic condition program, which are the three main components of the CrossFit training, three days a week for two months.Performance measurements were made before and after a two months period and cases were evaluated. The differences between the test and the last test were determined by t-test from parametric tests, Wilcoxon test from non-parametric tests. Kruskal-Wallis test was used for non-parametric tests among age groups and difference variables. Following the Kruskal-Wallis test evaluations, the Tukey test was performed on post-hoc (binary comparison) tests to show which group the difference originated from. According to the findings of the study, there is a statistically significant difference between body weight, body mass index, push-up, shuttle, chin-up, agility run and 1500 m pre-test and post-test values. There was no significant difference between the two variables in the results of Kruskal-Wallis test between age groups and body weight, body mass index, push-up and sit-up (p> 0.05) difference variants.