RHE 231 ve RHE 238 moleküllerinin anti-inflammatuvar etkileri
Anti-inflammatory effects of RHE 231 and RHE 238 molecules.
- Tez No: 538267
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FURKAN AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bisbenzoksazol türevlerinin birçok çalışmada anti-proliferatif aktiviteleri ortaya konmuştur. RHE231 ve RHE238 iki yeni bisbenzoksazol türevi olarak tasarlandı ve bu çalışmamızda hem anti-kanser hem de anti-inflammatuvar etkileri incelendi. MTT kiti kullanılarak prostat (DU145), meme (MCF7) kanser hücreleri, fibroblast hücreleri (L929) ve makrofaj hücreleri (RAW264.7) üzerindeki anti-proliferatif aktiviteleri detaylı bir şekilde incelendi. RHE231 ve RHE238, kanser ve makrofaj hücre çoğalmasında zaman ve doza bağlı bir şekilde önemli ölçüde azalmalara yol açtı. Bu durumun aksine fibroblast hücre (L929), sayısında daha olumlu etki yarattılar. Böylelikle prostat ve meme kanseri hücrelerine karşı etkili kemoterapötikler olma potansiyellerini ortaya koyan bu türevler, tedavi sırasında fibroblast gibi normal hücre türlerinin proliferasyonunu etkilemeyecektir. Ayrıca, sandviç ELISA testi kullanılarak bağışıklık hücresi olan makrofajlar üzerinde yarattıkları etki de detaylı bir şekilde araştırıldı. İnflammatuvar sitokinlerin immünostimülatörü olarak lipopolisakkarit (LPS) kullanıldı. Her iki reaktif de LPS ile uyarılmış makrofajlar tarafından üretilen pro-enflammatuvar sitokin sekresyon seviyelerinde istatiksel olarak anlamlı ve önemli bir düşüşe neden oldular. RHE231 ve RHE238 uygulanan gruplarda TNF-α, IL-1β ve IL-6 üretiminde, sadece LPS uygulanan pozitif control makrofajlarınkine kıyasla anlamlı bir düşüş vardı. Bisbenzoksazolün makrofaj gibi bağışıklık sistemi hücreleri üzerindeki olası sitotoksitesi, Trypan mavi boyama tekniği kullanılarak test edilmiştir ve hücre ölümüne yol açmadığı gözlemlenmiştir. Kimyasallar, makrofajlarda herhangi bir hücre ölümüne neden olmadan MTT test sonuçlarına göre anti-proliferatif rol oynamaktadırlar. Bu sonuçlar, iki yeni bisbenzoksazol türevinin, RHE231 ve RHE238'in, anti-kanser, anti-proliferatifve anti-inflammatuvar aktiviteye sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Bisbenzoxazole derivatives have been studied for their anti- proliferative activities. RHE231 and RHE238 were designed as two new bisbenzoxazole derivatives. We examined their anti-proliferative activities on the prostate (DU145), breast (MCF7) cancer cells, fibroblast cells (L929), and macrophage cells (RAW264.7) by using MTT assay. In response to RHE231 and RHE238, cancer cell lines and macrophage cells had a significant decrease in their proliferative capacities in time and dose dependent fashion. In contrast, fibroblast cells (L929) had higher proliferation capacity in the presence of these bisbenzoxazole derivatives. These would be effective chemotherapeutics against prostate and breast cancer cells and would not affect the normal cell types like fibroblast during the treatment. In addition, we investigated RHE231 and RHE238's effect on the inflammatory responses of the macrophages by using sandwich ELISA assay. Lipopolysaccharide (LPS) was used as an immunostimulator of the macrophages to make them produce inflammatory cytokines. Both reagents lead to a significant and substantial decrease in the pro-inflammatory cytokine secretion levels compared to only LPS stimulated macrophages. There was a significant decrease in TNF-α, IL-1β, and IL-6 production in RHE231 and RHE238 treated groups compared to the only LPS treated positive control macrophages. The possible cytotoxicity of bisbenzoxazole on the macrophages was exmined by using Trypan blue staining technique. Our reagents play an anti-proliferative role without causing any cell death on the macrophages. Taken together, these results demonstrate that two new bisbenzoxazole derivatives, RHE231 and RHE238, have anti-cancer, anti-proliferative and anti-inflammatory activities.