Çevrimiçi reklamlarda tüketicinin reklamı kendisiyle ilişkilendirmesinin ve marka tipinin marka tutumuna etkisi
Self-referencing and its effect on brand types on online advertisement
  1. Tez No: 538265
  2. Yazar: IBRAHİM ABUBAKAR AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT KUBAT DOKUMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İşletme, Advertising, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, tüketicinin reklamı kendisiyle ilişkilendirmesinin (özreferanslama) ve marka türlerinin çevrimiçi reklamcılıkta marka tutumuna etkisini belirlemektir. Araştırmada deneysel bir araştırma yöntemi kullanılmıştır. Deneyde 2x2 tasarım yapılmış, odak noktası olarak reklam türü ve marka tipi alınmıştır. Reklam türü için öz referanslı veya öz referans yapılmamış reklam ve marka türü için samimi veya heyecan verici marka temel alınmıştır. Veriler,“Qualtrics.com”kullanılarak farklı sosyal medya platformları üzerinden çevrimiçi dağıtılan bir anket bağlantısı aracılığıyla toplanmış ve 245 adet geçerli, nitelikli anket elde edilmiştir. Araştırma, reklam türü ve marka türü arasında önemli bir etkileşim olduğunu, bu nedenle öz referanslama yapılan reklam koşulu ile öz referanslama yapılmayan reklam koşulu arasındaki farkın anlamlı olduğunu göstermiştir. Marka türü samimi olduğunda, öz referanslamanın marka tutumunu olumsuz yönde etkileyeceği belirlenmiştir. Ayrıca, öz referanslama bulunan bir reklama maruz kalındığında, markaya karşı tutumun, heyecan verici bir marka için samimi markadan daha yüksek olacağı da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this research is to determine the effect of self-referencing and brand types on brand attitude in online advertising. An experimental research method was employed for the survey. A 2×2 between subjects design was implemented, the focus was on advertising type and brand type. The bases for ad type were (self-referencing vs no self-referencing) and the bases for brand type were (sincere vs exciting) brands. Data were collected through a survey link distributed online via different social media platforms by using“Qualtrics.com”and a total number of 245 valid and qualified surveys were obtained. The research revealed that there was a significant interaction of ad type and brand type, thus, the difference between the self-referencing ad condition and the no self-referencing ad condition was significant. It is found that when the brand type is sincere, self-referencing would have a negative effect on brand attitude. It is also found that, when an ad is with self-referencing, attitude towards to the brand for an exciting brand would be higher than a sincere brand.