Lojistik alanında RFİD sisteminin işletmelerde uygulama olanakları ve avantajları: İzmir ilinde bir uygulama
The advantages and opportunities of RFID technology in logictics area: An application in Izmir province
  1. Tez No: 538288
  2. Yazar: CANSU ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA AYTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Radyo Frekanslı Tanımlama (RFID) olarak ifade edilen ürünlerin veya canlıların radyo dalgaları ile tanımlanmasını sağlayan teknoloji lojistik sektöründe son yıllarda tercih edilen teknolojilerden biridir. Bu teknolojinin işletmelerde uygulanması için işletmelerin yeni teknolojilere gereksinim duymalarını, araştırma içerisine girmelerini ve uygulama süreçlerini etkileyen etmenleri ortaya çıkarmayı amaçlayan Teknoloji-Organizasyon-Çevre (TOÇ) modeli oldukça önemlidir. İzmir ilindeki şirketlerin ekonomisinin büyümesi, büyük ölçüde lojistik endüstrisinin küresel tedarik zinciri sisteminde daha verimli ve etkili bir şekilde çalışabilme kabiliyetine bağlı olsa da şirketlerin daha iyi hizmet verebilmek için daha verimli teknolojileri benimsemesi gerekmektedir. Bu çerçevede; yapılan çalışmanın amacı RFID teknolojisinin uygulanması için gerekli teknolojik, organizasyonel ve çevresel alt yapının İzmir ilindeki işletmelerde sağlanıp sağlanmadığını ortaya çıkarmak ve RFID teknolojisinin tanınırlığını belirlemektir. Çalışmanın veritabanı RFID teknolojisinin benimsenmesini etkileyen faktörleri içeren ve İzmir ilindeki 43 şirkete uygulan anketlerden elde edilen verilerden oluşmaktadır. Elde edilen veriler güvenilirlik analizi, keşfedici faktör analizi ve regresyon analizi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar RFID teknolojisinin adaptasyonunda teknolojiye erişim, teknolojik bilgi birikimi, teknolojik yeniliğe teşvik ve çevresel belirsizliklerin saptanması faktörlerinin RFID teknolojisinin adaptasyonunda etkili olduğunu göstermiştir. İnsan kaynakları kalitesi ve devlet desteği faktörlerinin ise RFID teknolojisinin adaptasyonunda etkili olmadığı ortaya çıkarılmıştır. Sonuç olarak bu çalışma ile şirketlerin RFID teknolojisini sitemelerine adapte etmeden önce uygulamaları gereken faktörler saptanmış ve şirketlerin RFID teknolojisine yönelik farkındalıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Radio Frequency Identification (RFID) is the technology that enables the identification of products or living things by radio waves. Technology-Organization-Environment (TOE) model, which aims to reveal the factors that affect the application processes, need for new technologies, and going into the new research is very important. While the growth of İzmir's economy hinges to a large extent on the ability of the logistics industry to operate more efficiently and effectively in the global supply chain system, companies should pay attention to adopt more efficient logistics technologies to provide better services for their customers. In this context; the purpose of this study is to find out the influences of technological, organizational and environmental factors on the adaptation of RFID technology for logistics service providers in İzmir and identify the recognition of RFID technology. The database of the study consists of the data obtained from the questionnaires applied to 43 companies in Izmir province which include factors affecting the adaptation of RFID technology. The data have been statistically evaluated by using reliability analysis, exploratory factor analysis and regression analysis. The results obtained from the study have showed that access to technology, adaptation to technological innovation and determination of environmental uncertainties are effective in the adaptation of RFID technology. Human resources quality and government support factors have not been found to be effective in the adaptation of RFID technology. As a result, with this study, the factors that companies should apply before adapting RFID technology to their systems and the awareness of the companies about RFID technology have been determined.