Radyo frekanslı ki̇mli̇k tanımlama si̇stemi̇ (RFID) i̇le tren konum tespi̇ti̇
Determining train locations in railway systems using RFIDtechnology
  1. Tez No: 411564
  2. Yazar: MEHMET DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKTÜL KAVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Haberleşme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Uzun yıllardır hayatımızda yer alan Radyo Frekanslı Kimlik Tanımlama (RFID-Radio Frequency Identification) sistemleri, en popüler otomatik kimlik tanımlama sistemlerinden biridir. Radyo frekanslı kimlik tanımlama sistemleri, tanımlama uygulamasını radyo dalgalarını kullanarak gerçekleştirdiğinden alıcı ve verici arasında doğrudan temas şartına gerek duymamaktadır. Bu da RFID uygulamalarının kullanımını kolaylaştırdığı gibi popülaritesini de arttırmaktadır. RFID sistemleri demirbaş ve stok takip sistemlerinde, otomatik geçiş sistemlerinde, kütüphanelerde, lojistik sektöründe, otomotiv sektöründe, askeri ve havacılık alanlarında, perakende alanlarında, personel devam konrol sistemlerinde (PDKS), hasta takip sisteminde, banka kartlarında ve raylı sistemlerde gibi pek çok farklı sistem ve alanda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu tez kapsamında otomatik kimlik tanımlama sistemleri ele alınıp incelenmiş, otomatik kimlik tanımlama sistemlerinden biri olan RFID sistemi detaylandırılmış ve RFID sistemi kullanılarak örnek bir uygulama olarak tamamı yer altında bulunan Kadıköy-Kartal Metrosu Maltepe Bakım Alanı'nda bulunan Atölye Alanı için trenlerin konumunun Kumanda Merkezi'nden gerçek zamanlı olarak takip edilmesi gerçekleştirilmiştir. Bu alanın seçilmesinin nedeni, bu bölgede sinyalizasyon sisteminin kurulu olmamasıdır. Sinyalizasyon sistemi temelde merkez, hatboyu ve araçüstü ekipmanlarından oluşmaktadır. Sinyalizasyon sistemi haberleşme için bu ekipmanları kullanmaktadır. Bu ekipmanlardan en az biri devre dışı kaldığında sinyalizasyon sistemi çalışamamaktadır. Maltepe Bakım Alanı'da (MBA) bulunan Atölye Alanı, tren bakımlarının ve tren arızalarına müdahalenin yapıldığı yer olarak kullanılmaktadır. Bakım ve arızaların emniyetli bir şekilde yapılması için trenlerin enerjisinin kapatılması gerekmektedir. Böyle bir durumda araçüstü sinyal ekipmanları mecburi olarak devre dışı kalacaktır. Dolayısıyla bu alanda sinyalizasyon sistemi kurulu olsa da devre dışı bırakılmış olunacaktır. Bu çalışmada Motorola FX7400 okuyucuları, Confidex firmasına ait Class 1 Gen2 UHF özelliğine sahip Confidex Survivor™ RFID etiketleri ve MTI Wireless Edge firmasına ait MT-242021/NV/K markalı lineer dikey polarizasyona sahip antenler kullanılmıştır. Böylece personelin tren bakımlarını rahat yapabilmeleri için hiç bir sinyalizasyon ekipmanının bulunmadığı Atölye Alanı için halihazırda manuel olarak takip edilen trenler için alternatif bir tren konumu takip sistem gerçekleştirilmiş oldu. Dolayısıyla trenlerin Atölye Alanı'nda hangi hatta olduklarının takibi yapılabildiği için manuel tren takibinde oluşabilecek olası riskler de minimize edilmiş ve etkin tren işletmesi yapılmasına katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Radio Frequency Identification system is one of the most popular automatic identification system today. Direct contact and line of sight communication is not required between the receiver and transmitter since radio frequency identification systems performs identification using radio waves. This feature makes it easy to use RFID applications and also it increases their popularity. RFID systems are widely used in many different systems and areas such as inventory tracking systems, automatic toll collection systems, libraries, logistics industry, automotive industry, military and aviation, retail, personnel attendance control systems (PACS), patient follow-up system, bank cards and rail systems. Within the scope of this thesis, automatic identification systems were examined, RFID system, being one of the automatic identification systems was elaborated and an example application was performed by using RFID system in Workshop Area located in Kadıköy-Kartal Subway Maltepe Maintenance Area which is totally underground in order to track the position of trains real time at Control Center. The reason for selecting this area is that signaling system is already installed in this area. Signaling system basically comprises of center, wayside and vehicle onboard equipments. Signaling system uses these equipments for communication. Signaling system does not run when any of these equipments is deactivated. The Workshop Area in Maltepe Maintenance Area is used as a location for performing train maintenance and repairing the breakdowns in trains. It is required to shut down the power of trains in order to perform the maintenance and repairs in a safe manner. In this case, vehicle onboard signaling equipments will have to be deactivated. Therefore, signaling system in this area will be deactivated as well even if it is installed. In this study, Motorola FX7400 readers, Confidex Survivor™ RFID tags with Class 1 Gen2 UHF feature of Confidex company and MT-242021/NV/K branded linear polarization antennas of MTI Wireless Edge company were used. Thus, an alternative train tracking system was formed for the trains tracked manually for Workshop Area where no signaling equipment is present so that staff could perform train maintenance easily. Therefore, the risks that may arise in connection with manual train tracking are minimized and effective train operation will be provided since it is possible to track on which line the trains are within the Workshop Area.