2001 sonrası ABD enerji politikası: Bush, Obama ve Trump yönetimlerinin mukayeseli analizi
US energy policy after 2001: A comparative analysis of the Bush, Obama and Trump administrations
- Tez No: 538330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA DİDEM EKİNCİ SARIER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, ABD dış politikasında oldukça önemli bir kırılma noktası teşkil eden 11 Eylül 2001 saldırılarının akabinde izlenen enerji güvenliği politikalarının, farklı ekollere mensup olsalar da üç başkan döneminde ABD dış siyasetinde oldukça belirleyici bir rol ve etkiye sahip olduğu ve 2001 sonrasında benimsenen türlü enerji güvenliği yaklaşımlarının halen devam ettirildiği ileri sürülmektedir. Bu çerçevede 2001 sonrasında Bush, Obama ve Trump yönetimleri süresince uygulanan ABD enerji politikalarına yer verilmekte; akabinde söz konusu dönemlerdeki enerji politikaları mukayeseli olarak açıklanmaktadır. Son olarak, Bush, Obama ve Trump yönetimlerinin enerji politikaları, Neorealizm ve Neoliberalizm çerçevesinde değerlendirilmekte ve nihai tahlilde, ABD'nin gelecekteki olası enerji güvenliği yaklaşımlarına ilişkin olarak öngörülere kısaca değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis maintains that the energy security policies practiced following the 9/11 attacks which constitute a quite significant breaking point in the US foreign policy, have a quite determining role in and impact on US foreign policy during the course of the three presidents, notwithstanding the different cults they belong to; as well as that the various energy security policy approaches embraced in the post-2001 era still continue. In this framework; first, the post-2001 US energy policies during the Bush, Obama and Turmp administrations are elucidated, to be followed by a comparative account on the energy policies in the said periods. Lastly, the energy policies during the Bush, Obama and Trump administrations are evaluated in the framework Neorealism and Neoliberalism. In the final analysis, projections pertaining to the possible future energy security approaches of the US are briefly touched upon.