UK: Immigration policy and racialization of migrants
İngiltere: Göç politikası ve göçmenlerin ırkçılaştırılması
  1. Tez No: 538343
  2. Yazar: KÜBRA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çalışmanın amacı Theresa May'in ve David Cameron'un söylemlerinden yola çıkarak 2012 ve 2016 yılları arasında Birleşik Krallık 'Hostile Environment' politikası ve dönemin önemli krizlerinden 2015 yılı mülteci krizi ve Calais problemini göçmenlerin ırkçılaştırılması bağlamında analize tabi tutmaktır. Bu çalışma, göç politikası, göçmenler ve mülteciler üzerine söylemleri incelerken ırkçılık/ırkçılaştıma teorilerine başvurup ırkçılaştırmanın nasıl üretildiğine Eleştirel Söylem analizinin kollarından biri olan Tarihsel-Söylem analizi ile cevap arayacaktır. Biz ve öteki ayrımının politik söylemlerde nasıl yer aldığını ve hangi araçlarla göç, mülteci, göçmen kavramlarının dışsallaştırıldığını ortaya koyacaktır. Bununla birlikte, dönemin Başbakanı Cameron ve İç İşleri Bakanı May'in göçü kontrol altında tutmak için getirdikleri dışlayıcı politikaları nasıl meşrulaştırdıklarını tartışacaktır. Söylem türleri olarak May ve Cameron'ın parti konferansları, 'House of Commons'daki konuşmaları ve verdikleri mülakatlar değerlendirilecektir. Bu tez, İngiltere 'Hostile Environment' politikası, 2015 yılı mülteci ve Calais krizlerinde göç, göçmen ve mülteci kavramlarının hangi söylemsel stratejilerle ırkçılaştırıldığını tarihsel söylem analizine tabi tutarak literatüre katkıda bulunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the racialization of immigration in the UK, by analyzing discourses of the politicians, Theresa May and David Cameron in immigration policies announced as 'Hostile Environment Policy' and their responses to Calais and European refugee crisis. While exploring the discourses and the policies on the immigration, it intends to reveal whether we can talk about any racialization of immigration and how racialization discursively takes place. Firstly, I will discuss the notion of racialization by having referred to theoretical studies in this field and methodological discussion of Discourse-Historical Approach (DHA) to Critical Discourse Analysis (CDA). Then, the discourses on the issues of immigration, migrants and refugee will be critically analyzed in highly debated specific cases in the UK in the light of discourse-analytical point of view to answer the question. While discussing the cases, this study will also address how the legitimization of tough immigration policy has been produced.