Stanislavski Sistemi'nden hareketle Derviş Zaim'in Devir, Balık ve Rüya filmleri özelinde sinema oyunculuğu
Film acting starting from Stanislavsky System on Derviş Zaim's films, Balık, Devi̇r and Rüya
- Tez No: 538351
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 296
Özet
İnsanın oynama güdüsünden kaynaklandığı düşüncesiyle insanlık tarihi kadar gerilere götürülebilecek olan oyunculuk sanatı, bu zaman zarfında kendine ait bir dil oluşturmuş ve günümüze kadar gelmiştir. Ancak önceki yüzyılda sinema sanatının ortaya çıkışıyla birlikte onunla kurduğu organik bağ ile tüm geleneğini ve biriktirdiklerini bir kenara bırakarak daha önce eşi görülmemiş bir kırılmaya maruz kalmıştır. Sahne üzerinde gerçeğin kurgusal bir modelini oluştururken kullandığı içsel mekanizmanın anlatım araçlarıyla olan ilişkisinin biçemi, kamera karşısına geçince paradoksal bir değişime uğramıştır. Sinemanın gerçeği oluştururken hedeflediği fotografik gerçeklik anlayışına göre kendine has öz-biçim ilişkisini yeniden kurgulayarak sahne için gerekli olan anlayışlara taban tabana zıt yeni biçemler üretmek zorunda kalmıştır. Yirminci yüzyılda“sistem oyunculuğu”kuramıyla kendine ait tanımlı bir alan ortaya koyan sahne oyunculuğu, sinemadaki varoluşuyla birlikte, kendi iç çelişkisinden doğan ve bu çalışmada tespit edilmiş bulunan“mekanik oyunculuk”ve“model oyunculuk”yöntemlerine evirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The art of acting, which can be brought back to the past as much as the history of mankind because of the thought that it is driven by the motivation of man to play, has formed a language of its own and has survived to this day. However, it exposed to refracting never seen before with the appearance of the art of cinema in the previous century, and leave aside its all the tradition and accumulation, in front of camera due to its organic bond with cinema. The style of the relationship between the internal mechanism and the narrative tools used in the creation of a fictional model of reality on the stage has undergone a paradoxical change when it comes to the camera. According to the photographic reality concept that Cinema aims at creating the truth, it had to produce new styles that were diametrically opposed to the insights required for the scene. In the twentieth century, stage acting, which producesd its own defined field with the“theory of system acting”, evolved into“mechanical acting”and“model acting”methods, which were found in this study and which emerged from its internal contradiction, along with its existence in cinema. The study will examine these three acting styles through the cinema of Derviş Zaim.