Place branding: A tool or a threat for conservation of heritage places
Kültürel miras alanlarının korunması için bir araç veya tehdit olarak yerlerin markalaşması
- Tez No: 538352
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Tarihi yerlerin yakın dönemde markalaşma amacı ile gündeme geldiği sıklıkla görülmekte ve tartışılmaktadır. Dünyada değişen ekonomik değerlere bağlı olarak şehirlerin, bölgelerin, ören yerlerinin ve hatta kasabaların uluslararası alanda birbirleri ile yarışmak zorunda kaldığı bir gerçektir. Tarihi yerler özellikle özgün kimlikleri ve yüksek ekonomik değer taşımaları sonucu bu yarıştan en fazla etkilenen alanlar olmuştur. Fakat yalnızca ekonomik kaygılar ile koruma bilincinden uzak yürütülen markalaşma programları tarihi yerlerin koruma süreçlerini olumsuz etkilemektedir. Tarihi yerleri oluşturan, zaman içinde kazanılmış değerler ve bu değerlerin oluşturduğu yerin kimliği yok olma tehlikesi altına girmektedir. Buna rağmen bazı çalışmalar göstermektedir ki; yerlerin koruma ve markalaşma süreçleri birbirini destekleyerek eşzamanlı yürütülebilecek süreçlerdir. Söz konusu birbirinden farklı iki süreç bu bağlamda yeniden incelenmelidir. Ortak yürütülebilecek bir süreç ve ortak ilkelerin belirlenebilmesi adına iki ayrı alanın tüm gerekliliklerinin doğru olarak anlaşılması zorunludur. Bu çalışma hem Dünya hem Türkiye'de; var olan yer markalaşması literatürünü, kavramın tarihsel gelişimi, ilgili alanları ve örnekleri bu amaç doğrultusunda incelemektedir. Bu inceleme sonucunda da kültürel miras alanlarında markalaşma süreçleri için standartları belirlemek amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Place branding and heritage places have been gotten in contact intensely for recent years and this matter has been discussed so much. Cities, regions, heritage sites and villages are forced to compete with each other internationally because of new global economic system. Heritage places are especially subjected to that force due to their uniqueness and high land values. Besides, marketing programs affect the conservation capacity of heritage places negatively if they are performed by independent strategies and policies, which are designated only for economic concern. Then, these heritage places face with loss of their identity or some specific cultural values, which are possessed in time and constitute the identity. However, some studies proved that marketing and conservation processes are able to be implemented together in mutual support. These two areas need to be examined in this context. Their principles and processes should be understood properly so that possibility for an integrated implementation method could be discovered. This study realizes that objective by reviewing existing place branding literature, its development for both worldwide and Turkey. Based on that review, study tries to set standards for place branding at heritage places.