Serbest zaman fiziksel aktivite kısıtlayıcılarının A ve B kişilik tiplerine göre incelenmesi
The investigation of leisure time physical activity constraints according to A and B personality types
  1. Tez No: 538385
  2. Yazar: GÜNSELİ DUMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ AĞILÖNÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı; Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesi çalışanları ile özel sektörde çalışan yetişkin bireylerin, serbest zaman fiziksel aktivite kısıtlayıcılarının A ve B kişilik tiplerine göre incelenmesidir. Bu araştırmada, Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesinde görev yapan 190 kamu çalışanı ile 120 özel sektör çalışanı toplam 310 kişiye anket uygulanmıştır. Ankete katılan katılımcıların 185'i kadın, geriye kalan 125'inin ise erkek olduğu görülmüştür. Katılım oranına göre %59.7'si kadın, %40.3 ise erkektir. Katılım gösterenlerin 194'ü evli 116'sı bekar, yaş ortalaması ise 31.24±6.8 dir. Bununla birlikte katılımcıların çoğunluğunun, 1 çocuklu ebeveynlerden oluştuğu görülmektedir. Çalışmaya katılan katılımcılara; Öcal, (2012) tarafından geliştirilen“Serbest Zaman Fiziksel Aktivite Kısıtlayıcıları (SZFA-K) Ölçeği”, Bortner, (1966)“A-B Tipi Kişilik Değerlendirme Ölçeği”, Diener, Emmons, Larsen ve Griffin, (1985) tarafından geliştirilen“Yaşam Doyumu Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında yapılan istatistiksel analizler, SPSS 20 istatistik paket programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde, betimsel analiz (yüzdelikler, ortalama değerler, vb) ve yordamsal analiz (ANOVA, T test ve Korelasyon) yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda“Hayat Doyumu”,“A-B Tipi Kişilik”ve“SZFA-K'nın alt boyutları”arasındaki ilişki düzeyleri incelenmiş ve sonuçlara göre demografik veriler (cinsiyet, yaş, medeni durum vb.) ile hem A-B Tipi, hem de SZFA-K'nın alt boyutları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmektedir. Bununla birlikte hayat doyumu ile SZFA-K' nın alt boyutları arasında anlamlı orta düzey (.26≤ r ≤.39) pozitif bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the limiters of leisure time physical activity of adults employed at Manisa Merkez Efendi State Hospital and Private Hospital in accordance with Type A and B personality. In this study; a survey was applied to 190 public officers employed at Manisa Merkez Efendi State Hospital and 120 private hospital employees, in total of 310 people. Participants consist of 185 women and 125 men. The percentage of participation is % 57.9 women and %40.3 men. 194 of the participants are married while 116 of them are single and the average of age is 31.24 +- 6.8. In addition, the majority of the participants consist of parents with a child. In this study,“The Scale of Leisure Time Physical Activity Limiters (SZFA-K) ”developed by Öcal (2012),“The Scale of A-B Type of Personality Assessment”developed by Bortner (1966) and“Life Satisfaction Scale”developed by Diener, Emmons, Larsen and Griffin (1985) were used. Statistical analyses within research were executed via SPSS 20 statistics package software. The methods of descriptive anaylsis (percentages and average values) and procedural analysis (ANOVA , T Test and Correlation) were used while evaluating data. In the light of findings obtained from research, the levels of relationship between“Life Satisfaction”,“A-B Type Personality”and“SZFA-K”were examined. Depending on the results, it is obvious that there were not any significant relations between demographic data (gender, age, marital status etc.) and sub-dimensions of both A-B Type and SZFA-K. Besides, a significant mid-level (.26