12-14 yaş aralığında spor yapan ve spor yapmayan öğrencilerin saldırganlık düzeylerinin karşılaştırılması
12-14 WHO engaged in sports and non-sports attending secondery education institutions
  1. Tez No: 538386
  2. Yazar: LOKMAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORKMAZ YİĞİTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, orta öğretim düzeyinde öğrenim gören spor yapan ve spor yapmayan öğrencilerin saldırganlık düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın evrenini, İstanbul Esenler Türk İsveç Kardeşlik Orta Okulu'nda öğrenim gören öğrenciler ile İstanbul Esenler Birlik Orta Okulu'nda Öğrenim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini ise; rastgele seçilen 12-14 yaş aralığında toplam 640 öğrenci oluşturmaktadır. çalışmada demografik özellikleri belirlemek için bilgi formu ,çalışmada bireylerin saldırganlık düzeylerini belirlemek için Buss ve Perry (1992) tarafından geliştirilen Saldırganlık Ölçeği (SO) (Aggression Questionnaire) kullanılmıştır (Buss 1992). İlk olarak 1992'de geliştirilen ve dört temel bileşenden oluşan bu ölçek, daha sonra Buss ve Warren (2000) tarafından yeniden ele alınmış ve dolaylı saldırganlık bileşeni eklenerek incelenen bileşen sayısı 5'e çıkarılmıştır. Ölçeğin Türkçe'ye uyarlaması ise Can (2002) tarafından gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi için ortalama, standart sapma analiz teknikleri kullanılmıştır. Farklılıkları belirlemek için Independent t test, One Way Anova ,testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried outto determine the aggressiveness levels of students who are engaged in sports and non-sports who are studying at the secondary level. The student's universe constitutes the students who are studying at İstanbul Esenler Turkish Swedish Fellowship Middle School and who are studying Istanbul Esenler Birlik Middle School. The sample of the study is; randomly selected (12-14 agegroup) in total 640 students. The Aggression Questionnaire (SO) developed by Buss and Perry (1992) was used to determine the level of aggression of individuals in the study. This scale, originally developed in 1992 and composed of four main components,was later reevaluated by Buss and Warren (2000) and added indirect aggression component. The adaptation of the scale to Turkish was done by Can (Can, 2002). Mean, standard deviation analysis techniques were used for the analysis of the data. Independent t test, One Way Anova, was used to determine the differences.