Sinema - seyirci ilişkisi: Recep İvedik filmleri üzerine bir alan araştırması
The relationship between cinema and audiences: A research on Recep İvedik films
- Tez No: 538394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDAN ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Recep İvedik filmleri serisi Türk Sinema tarihinde en çok seyredilen, konuşulan ve tartışılan filmler olmuştur. Recep İvedik filmlerinin neden toplum tarafından çok fazla ilgi gördüğünün ve seyredildiğinin araştırılması ve bu filmler aracılığı ile toplumun sosyal ve kültürel arka planının ortaya çıkarılması bu tezin amacını oluşturmaktadır. Bu bağlamda Recep İvedik filmlerini seyreden farklı eğitim düzeyi, yaş ve mesleğe sahip yirmi üç gönüllü katılımcı ile daha önceden hazırlanan açık uçlu sorular aracılığıyla seyircilerin Recep İvedik filmlerini seyretme nedenlerine yönelik bir alan araştırması yapılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden katılımcı gözlem ve derinlemesine görüşme tekniklerden faydalanılmıştır. Araştırma kapsamında seri filmlerin seyredilmesinin nedenlerinin başında Recep İvedik 'in çok yardım sever bir insan olarak görülmesi, zengin fakir, eğitimli eğitimsiz herkese eşit davranması, kimseye hakkını yedirmemesi, içinden geçenleri rahat bir şekilde söylemesi ve bir nevi toplumdaki belli bir grubun sözcüsü olması gelmektedir. Bunların yanı sıra Recep İvedik filmleri serisinin izlenme nedenleri arasında filmlerin toplum tarafından çok seyredilmesi sonucu filme olan merakın artması, kişilerin özgürce yapamadığı davranışları Recep İvedik'in yapması, seri filmlerde seyircileri düşündüren ve üzen herhangi bir olay ve olgunun olmaması, filmlerinde şiddet içeren nesnelere (tabanca vb.) ve cinsellik içeren (sevişme sahnesi vb.) herhangi bir sahneye yer verilmemesi ve buna bağlı olarak büyük küçük herkesin izleyebileceği bir film olarak görülmesi de yer almaktadır. Ayrıca mutlu olmak, eğlenmek, daha güzel komedi filmlerinin olmaması, Recep İvedik filmlerini seyredenlerin ısrarı ve reklamlar da seri filmlerin izlenilme nedenleri arasında yer aldığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The series of Recep İvedik films has been one of the most watched, spoken and discussed films in the history of Turkish cinema. The aim of this thesis is to investigate why Recep İvedik films have attracted a great deal of interest and have been highly watched by the society, and to reveal the social and cultural background of the society through these films. In this context, with twenty three volunteer participants with different levels of education, age and profession, a field research study was conducted through open ended questions to investigate the reasons why they watched these films. Participant observation and in-depth interview techniques, which are ones of the qualitative research techniques, were used in the research. In the scope of the research, the main reasons for watching series of Recep İvedik films are that Recep İvedik is considered as a person who is helpful, treats everyone equally without exception of rich and poor, of educated and uneducated, gives nobody right to be unfair toward him, states his opinions easefully, is a sort of spokesperson for a certain group of people in society. In addition to these, arousing curiousity as a result of that films have been watched by most of the society, that he acts freely unlike the others, that there is no event and phenomenon which makes the audiences think and distress and there is no scene including violent objects (such as gun etc.), sexuality (love scenes etc.) in these films and therefore Recep İvedik films are seen as a film that can be watched by people of all ages are among the reasons for watching series of Recep İvedik films. Moreover, it is inferred that there is no other good comedy films to be happy and have fun, persistence of people watching Recep İvedik films and advertisements are among the reasons.