Seyirci sinema ilişkisi: Çağan Irmak filmlerinin alımlanması
Cinema and spectators relation: Reception of the Çagan Irmak's movies
- Tez No: 440938
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEZAİ TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 256
Özet
1980'lerde 1990'larda sinema akademisyenleri ve film çalışmaları alanında çalışmalar yürüten araştırmacılar, sadece filmlerin ve sinemacıların anlamı nasıl açığa çıkardıklarıyla değil, seyircinin de filmlere yönelik hangi anlamları alımladıklarıyla ilgilenmişlerdir.“Sinema Seyirci İlişkisi: Çağan Irmak Filmlerinin Alımlanması”adlı bu çalışmanın amacı, seyirci ve sinema arasındaki karşılıklı ilişkinin tüm bileşenlerini açığa çıkarmak ve sonuçta filmsel anlamın seyircide nasıl hayat bulduğunu açıklamaya çalışmaktır. Bu doğrultuda filmlerin seyirci ile kurduğu anlamsal ilişki ile seyircinin film ile kurduğu anlamsal ilişki ayrı ayrı ele alınmıştır. Bu sayede biryandan filmlerin anlamın açığa çıkmasındaki etkisi sorgulanırken, bir yandan da aktif bir özne olarak ele alınan seyircinin bu aktifliğinin nasıl vuku bulduğunun anlaşılmasına olanak sağlanmıştır. Bu doğrultuda seyirci tarafından bilinirliliği ve izlenirliliği yüksek olan Çağan Irmak sineması, bu tez için araştırma konusu olarak seçilmiştir. Yönetmenin Karanlıktakiler (2009) ve Unutursam Fısılda (2014) filmleri 20-30 yaş arası, üniversite öğrencisi veya mezunu 14'ü erkek, 16'sı kadın olmak üzere 30 katılımcı gönüllülük esasına dayanarak seçilmiş, filmler farklı tarihlerde, sinema salonuna maksimum benzerlik taşıyan bir odada, gruplar halinde katılımcılara izletilmiş, sonrasında yarı yapılandırılmış görüşme formları aracılığıyla her bir katılımcıyla her film için bir ayrı olmak üzere ikişer derinlemesine görüşme yapılmıştır. Toplamda altmış görüşemeden elde edilen sonuçlar, nitel çözümlemeye tabi tutulmuş, tematik kodlama yöntemi ile incelenmişlerdir. Tezin bulgularına göre seyircinin, benzer yaş grubu, benzer sosyal çevre ve ekonomik durumlarda olmalarına, aynı filmler aynı zamanda ve koşullarda izlemelerine rağmen birbirlerinden farklı anlamlara ulaştıkları ancak kimi kodlarda belirgin ortaklaşma yaşadıkları tespit edilmiştir. Bunun yanında alımlama üzerinde filmin içerik ve biçimsel olarak yönlendirici ve belirleyici etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
1980s, 1990s movie theater academics and researchers working in the field of carrying out the work, not just movies and what they work out how to open the meaning of filmmakers, which means for the films the audience were interested in what they reception.“Cinema Audience Relations: reception of the Cagan Irmak Movies”The purpose of this study is named, uncovering all components of the mutual relationship between the audience and the theater, and ultimately filmic sense is to work out how to explain life in the audience. With semantic correlation between the exchange rate of the audience with movies in this context, the semantic relationship of the audience for the film is handled separately. In this way, the sense of the impact of movies from anywhere on the questioned revealed, on the one hand the audience were given the opportunity to actively dealt with a subject that found understanding how this activity occurs. In this regard, the high recognition and izlenirlilig by Cagan Irmak cinema audiences, has been chosen as the subject of research for this thesis. The Director of Darkness (2009) and forgot I Whisper (2014) between the films 20-30 years, Univerise students or graduates, 14 were male and 16 selected on the basis of 30 participants voluntary basis, including a woman, films on different dates, with maximum similarity to the movie theater a room, have watched the participants in groups of two, one for each film by each participant through semi-structured interview forms were made after in-depth interviews. The results obtained from a total of sixty touch with, subjected to qualitative analysis were analyzed by thematic coding method. The audience according to the dissertation's findings, similar age group, they are in similar social environment and economic situation, the same movies at the same time and despite monitoring the conditions in which they reached different meanings from each other but in some codes were found to have significant collective. The next film on the content of reception and it was determined that formally router and determining the effect.