Düşman Ceza Hukuku -kaynaklar, kuramsal çerçeve, eleştiriler-
Enemy Criminal Law -origins, theoritical framework, criticisms-
- Tez No: 538400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN SAYGILI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Düşman ceza hukuku, Almanca'daki orijinal haliyle“Feindstrafrecht”,“düşmanlara uygulanan hukuk”bağlamında tarihsel bir sürekliliğin bir parçası olsa da, esas olarak Alman hukukçu Günther Jakobs tarafından oluşturulmuş özel bir hukuk yaklaşımıdır. Jakobs'un çerçevesi, aynı zamanda anti-terör yasaları ile cisimleşen, güncel ve güçlü bir hukuk yürürlüğünü ve anlayışını yansıtmaktadır. Çalışma, düşman ceza hukuku anlayışını tarihsel kökenleriyle birlikte değerlendirmekte, ama daha çok sahip olduğu güncel yürürlüğü konu edinmektedir. Anlayışın,“yurttaş-düşman ayırımı”ve“tehlikelilikle mücadele”gibi dayanaklarının toplumsal etki ve sonuçları üzerinde durulmakta, yaklaşımın somut içeriğinin bütün bir hukuk alanında yarattığı etkiler ve özellikle temel haklar ve özgürlükler aleyhine açığa çıkardığı süreç ve sonuçlar analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Enemy Criminal Law, its original term in German language is“Feindstrafrecht”, is a private law approach which has been developed by the German criminal law professor Günther Jakobs, although it is a part of a historical continuity in the context of ''the law applied to enemies.'' The framework of Jakobs reflects the effect and approach of an up-to-date and powerful law, which is at the same time embodied by counter-terrorism laws. This study evaluates the understanding of criminal law of the enemy in terms of its historical origins, however it is more focused on the current applications. It emphasizes on the social impacts and consequences of the foundations of the understanding such as ''citizen-enemy distinction'' and ''fight against dangerousness'', and analyzes the effects of the concrete content of this approach on the whole field of law and in particular its processes and consequences against the fundamental rights and freedoms.