Devlete karşı kalkışma suçları (T.C.K.'nun 125, 146 ve 147'nci maddeleri)
Attempting crimes againist the state (the articles of 125 th, 146 th and 147 th of the Turkish Penal Code)
  1. Tez No: 99929
  2. Yazar: CAN AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HAFIZOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tez çalışmasında incelemiş olduğumuz konular Türk Ceza Kanununun II. kitabının başında yer alan ve Devlet Karşı Kalkışma Suçları diye tanımlanan suçlardan 125, 146 ve 147 nci maddelerdir. Devlete karşı suç kavramı ceza kanunlarında çok önceden beri var olan suçlardır. Başlangıçta egemenliğin monark ya da kral gibi tek kişiye ait olduğu dönemlerde kralın şahsına karşı işlenen suçlar aynı zamanda devlete karşı ve daha da öte dine karşı işlenmiş olarak kabul edilmiştir. İnsanlık tarihi boyunca değişik biçimlerle de olsa var olan devlet kavramı hakim olan düşünceye göre öncelikli olarak korunmuştur. Devletin kutsal bir varlık olarak tanındığı dönemden bugüne kadar bu suçlar varlıklarını muhafaza etmiştir. Ancak demokratik yönetimlerin iş başına gelmeleriyle birlikte içerik olarak değişmişlerdir. Bugün gelinen noktada devlete karşı suçlar bireyin önem kazanmasıyla birlikte muhtevaları bakımından farklılaşmışlardır. Artık birey de en az devlet kadar korunur hale gelmiştir. Daha önceleri bu suçlara uygulanan ölüm cezaları artık yasalardan çıkarılmıştır. Siyasi suç anlamına gelebilecek ya da o şekilde yorumlanabilecek olan suçlar ise yasalardan çıkarılmıştır. Artık uygar dünya dediğimiz demokratik toplumların bugün en büyük sorunu terör diye adlandırılan şiddet olaylarıdır. Terör, bugün uygar toplumların en büyük düşmanı haline gelmiştir. Yalnız devlete karşı değil insanlığa karşı işlenen bir suçtur. Dolayısıyla artık modern ceza kanunlarında devlet aleyhine suçlardan daha geniş manada insanlığa karşı işlenen suçlar tanımlanmaktadır. Sayfa - 99Toplumların değişmesiyle birlikte ihtiyaçlar da değişmektedir. Ceza kanunları da değişmek zorundadır. Bu değişiklik toplum ve devlet anlayışındaki değişikliğe paralel olarak incelemiş olduğumuz devlete karşı kalkışma suçları da etkisine almıştır. Ülkemizde de özellikle yeni hazırlanmakta olan Ceza Kanunu Tasarısında bu belirgin bir şekilde göze çarpmaktadır. Sayfa- 100-
Özet (Çeviri)
The subjects which we have studied in this thesis are the matters that 125 th", 146 th- and 147 th' where the beginning of the second book of the Turkish Penal Code and called as the crimes of attempt against the state. The concept that the crimes against the state are the crimes which have been in the penal codes beforehand. In the beginning during the periods which the sovereignty has been belonged to the monarch or the king the crimes which have been crimed against the entity of the king were accepted as against the state and moreover against the religion. During the human history the concept of the state which have been also different types are prevented before all else according to opinion which has been dominant. From the period that the state has been known as a sacred entity to the now these crimes have been preserved their beings. On the other hand they are changed as content when the democratik government have come to power. Today the crimes of attempt against the state are different as being contents together with individual importance. From now on also individual has been protected at least the state. Years ago the death sentence which was put against those crimes has been out of the penal codes today. The crimes which have been explained or understood as political crimes were removed from the penal codes. From now on the most problem of the democratic societies called as civilized world is the act of terrorism. Today the terrorism is the biggest enemy of the civilized world. It is not only crimes against the state but also Sayfa -101against humanity. Because of in the modern penal codes the crimes against humanity are defined in comprehensive meaning rather then the crimes of attempt against the state. As changing the societies the necessities become different. Also the penal codes must have been changed. This change affects on the crimes against the state that we have studied according to the difference which occurs on the understanding of the state and the society. In our country especially this subject is conspicueyed on the draft of the Turkish Penal Code which is being get ready. Sayfa -102-