Kinetik seramik form ve mekan
Kinetic ceramic form and space
- Tez No: 538408
- Danışmanlar: DOÇ. UFUK TOLGA SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, evrenin oluşumundan günümüze kadar olan süreçte insan ve teknolojinin gelişimi sayesinde sanatın değişim süreci ve bu süreç neticesinde seramik formlarda doğanın bizlere sunduğu hareketi aktarmaya çalışmayı konu edinmiştir. Kinetik Sanatı özgün seramik formlarda uygulamayı amaçlamaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde form ve biçimi oluşturan temel unsurlar, sanata olan etkisi, sanatta formun hareketi anlatılmaya çalışılmıştır. İnsanın bilinçlenmesi, merak ve ileri gitme arzusu teknolojinin gelişimini sağlamış, bu gelişme sonucunda sanatçılar eser üretimlerinde bu gelişmelerden faydalanmıştır. Kinetik Sanatı oluşturan ana sanat akımları ve görüşleri incelenmiş bu bağlamda çalışan sanatçıların eserleri incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise, insanlık tarihinden bu yana teknolojinin gelişimi ve sanata olan etkisi, plastik ve estetik kaygılar güdülerek, temel amaç olan kinetik hareketi seramik formlarda uygulanması amaçlanmış ve çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler hareket, seramik, kinetik sanat, form
Özet (Çeviri)
This study aims to explain the process of change of art through the development of human and technology in the process from the formation of the universe to the present and the process that the nature presents to us in the ceramic forms as a result of this process. Kinetic aims to apply the art in original ceramic forms. In the first part of the study, the basic elements of form and form, the effect on art, the movement of form in art are explained. Human consciousness, curiosity and the desire to go forward provided the development of technology and as a result of this development, artists benefited from these developments in their production. Main art movements and opinions of Kinetic Art were examined and the works of artists working in this context were examined. In the last part of the study, since the history of mankind, the development of technology and its impact on art, plastic and aesthetic concerns, the main purpose of the kinetic movement in ceramic forms was intended to be applied and studied. Key Words motion, ceramic, kinetic art, form