Marka imajının marka güvenine etkisi: İzmir'de lojistik sektörü örneği
The effects of brand image on brand trust: Logistics sector case in İzmir
  1. Tez No: 538407
  2. Yazar: MAİDE ÇEKENER TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKER TUĞSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde rekabetin yoğun yaşandığı sektörlerden birisi olan lojistik sektöründe marka imajının ve marka güvenin önemi artmaktadır. Marka imajının marka güveni üzerindeki etkileri üzerine literatürde yeterli sayıda araştırma olmaması tezin konusunun belirlenmesinde etkili olmuştur. Bu araştırmanın literatüre katkısı, marka imajının marka güveni üzerindeki etkilerini araştırarak bu boşluğu doldurmaktır. Araştırmanın evrenini lojistik sektörü; örneklemini ise İzmir ilinde faaliyet gösteren lojistik sektöründeki işletmelerden hizmet alan işletmelerin çalışanları oluşturmaktadır. Elektronik posta ile dağıtılan anket, üç bölümden ve toplam 48 maddeden oluşmaktadır. Açıklayıcı faktör analizi sonucunda marka imajını açıklayan boyutlar marka memnuniyeti, marka tatmini, marka gücü, marka sempatisi ve marka güvenirliği olarak açıklanmaktadır. Regresyon analizi sonucunda marka imajı arttıkça marka güveni de güçlü bir düzeyde ve anlamlı olarak artmaktadır. Ayrıca; marka imajı alt boyutları olan marka memnuniyeti, marka tatmini, marka sempatisi, marka gücü ve marka güvenirliğinin marka güveni üzerinde pozitif ve anlamlı etkisi olduğu gözlenmektedir. Cinsiyet, yaş, eğitim durumu ve değerlendirme yapılan firmayla çalışma sürelerine göre marka imajı ve marka güveni düzeylerinde anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Sonuç olarak; lojistik sektöründe marka imajının marka güveni üzerinde etkisi bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the importance of brand image and brand trust is increasing in the logistics sector, which is one of the sectors with high competition. It is noteworthy that there is not enough research in the literature on the effects of brand image on brand trust. The contribution of this research to the current literature is investigating the effects of brand image on brand trust and filling this gap in the field. The universe of the research is the logistics sector and the sample is composed of employees of enterprises operating in the logistics sector in Izmir. The questi-onnaires which consist of three sections and a total of 48 items are distributed via e-mail. As a result of the explanatory factor analysis, the dimensions describing the brand image are explained as brand contentment, brand satisfaction, brand strength, brand affinity and brand reliability. As a result of the regression analysis, brand confidence increases significantly and strongly as the brand image increases. In addition, the brand image sub-dimensions of brand contentment, brand satisfaction, brand affinity, brand strength and brand reliability were seen to have positive and significant effect on brand trust. There is no significant difference in brand image and brand trust levels according to gender, age, education level and duration of working with the company evaluated. In conclusion, brand image has an impact on brand trust in the logistics sector.