Küçükçekmece Lagün havzasının ekolojik analizi
Ecological analysis of Küçükçekmece Lagoon basin
- Tez No: 538433
- Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS GÖNENÇGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Coğrafya, Biology, Geography
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Nüfusun yeryüzüne dengesiz dağılması, gelişen teknoloji, kentlere yapılan yoğun göç yüzünden nüfusun iş olanaklarının, yaşam standartlarının fazla olduğu alanlara yönelmesi, gelişen ve büyüyen sanayi alanları, doğal kaynakların hızla tüketilmesi ile beraber tahrip edilmesine neden olmaktadır. Bu durum farklı çevre sorunlarını beraberinde getirirken geri dönülmez izler de bırakmaktadır. Biyoçeşitliliğin zarar gördüğü, artan ekolojik sorunlar karşısında doğanın korunması ve sürdürülebilir çalışmalar tüm bu olumsuzlukların önüne geçilmesini bir gereği olmalıdır. Bu tez kapsamında; yeryüzünün en zengin ekosistemleri olan sulak alanların özellikle de Marmara Bölgesi İstanbul İl sınırları içerisinde yer alan Küçükçekmece Lagün Havzasının ekoloji açıdan var olan zenginliğine ve bu zenginlik üzerinde etkili olan faktörlere değinildi. Küçükçekmece Lagün Havzasında, göçlerle beraber yoğun yerleşme ve sanayileşmenin artış göstermesi, gölün yapısına olan müdahalelerin ve göl üzerinde ekolojik sorunların ortaya çıkması gibi sorunlar da çalışmanın önemini arz etmektedir. Küçükçekmece Lagün Havzası'nın Ekolojik Analizi başlıklı Yüksek Lisans Tez çalışması giriş ve sonuç hariç üç bölüm olarak ele alınmıştır. Birinci bölümde inceleme sahasının abiyotik özellikleri belirtilmiştir. İkinci bölümde inceleme alanının biyotik özellikleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca tez çalışmasında; tablolar, fotoğraflar, grafikler ve Coğrafi Bilgi Sistemlerinden (CBS) yararlanarak elde edilen haritalar ile desteklenmiştir. Üçüncü bölümde ise inceleme alanının ekolojik sorunları ve bu sorunlar için çözümler, nedenleriyle beraber ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Unequal distribution of population and developing and growing industry areas cause natural sources which be consuming to destroy. This situation brings different environment problems and at the same time it gives unchangeable traces. It needs that nature must be protected and precluded about these negativeness with sustainable studies because of damaged biodiversity and increasing ecologic problems. Within the context of thesis is mentioned that the wealth for ecology of Küçükçekmece Lagün Basin and the effective features on this wealth that the wetlands are the most rich ecosystem in the earth especially Küçükçekmece Lagün Basin in Marmara region that within the boundaries of İstanbul. The thesis shows that intense population with migration and increasing industrialization, interferences with structure of lake and problems about the lake around Küçükçekmece Lagün. The Küçükçekmece Lagoon Basin Ecological Analysis Master's thesis entitled are discussed as three parts except for introduction and conclusion. Abiotic characteristics of the research area are listed in the first part. The second part of the study area are dealt with water issues. At the same time this thesis was supported by charts, images, graphs, and the maps created by the Geographical İnformation System (GIS) and the ecological problems of research were addressed with the reasons and solutions for this problem in the final part of the thesis.