The in-between: Thinking togetherness without the common (Agamben, Levinas, Buber)
Ara: ortaklıkta temellenmeyen biraradalığı düşünme (Agamben, Levinas, Buber)
- Tez No: 538452
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT YURDAKUL KAVAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
'Topluluk' kavramı, Eskiçağdan çağdaş tartışmalara kadar 'birlikte olmak', 'bir başkasıyla/başkalarıyla olmak', dolayısıyla 'ben' öznesi temelinde bir 'ortaklık' bakımından tartışılmıştır. Bu tezde, 'birlikte-olmak' kavramına karşıt 'ortaklıkta temellenmeyen biraradalık'ın düşünülmesi olarak 'ara' kavramı öne sürülmektedir. Ayrıca, bu tezde 'ortaklıkta temellenmeyen biraradalık'ın düşünülmesi olarak 'ara'nın, bize ortaklık olmadan bir topluluğun olanaklı bir zeminini veren Lyotard'ın 'sözce' kavramı ile kurulabileceği iddia edilmektedir. Agamben'in 'herhangi varolan' kavramı, Buber'in 'Ben-Sen' temel sözcesi, Levinas'ın 'başka' kavramı 'ortaklıkta temellenmeyen biraradalık'ın düşünülmesi olarak 'ara' kavramı üzerinden tartışılmaktadır. Bu tez, 'Nasıl birarada yaşayacağız?' sorusunun 'ortaklıkta temellenmeyen biraradalık' bakımından anlaşılmasının alternatif bir yolu olduğunu vurgulamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
From ancient times to contemporary discussions, the concept of 'togetherness' is discussed within the frame of 'being together', 'being-with-other/s', on account of the 'community' that centered around subject of the 'I'. This thesis argues that thinking togetherness without the common that is the in-between, rather than 'being together'. Additionally, in this thesis it is claimed that thinking togetherness without the common as the in-between, is only constituted through Lyotard's concept of 'phrase' which gives us the ground of the possibility of a community without something common. Agamben's concept of 'whatever singularity', Buber's primary word 'I-Thou', and Levinas's concept of 'other' are discussed in terms of thinking togetherness without the common that is the in-between. This thesis aims to emphasize that there is an alternative way of understanding the question 'How do we live together?' in terms of togetherness without the common.