Globalization of international relations and the effects of the European integration in this process
Uluslararası ilişkilerin küreselleşmesi ve Avrupa bütünleşmesinin bu süreçteki etkisi
- Tez No: 53848
 - Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ OKMAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
 - Yıl: 1996
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 139
Özet
oz Küreselleşme, çağdaş uluslararası sistem içinde önemli bir süreçtir. Özellikle, yirminci yüzyılın ikinci yansından sonra bu süreç sistem içindeki etkisini arttırmıştır. Uluslararası ilişkiler tarihi içinde ulus-devlet yapısından uluslararası organizasyonlara kadar gelişen süreç sonunda, küreselleşme kavramı oluştu, ikinci Dünya Savaşı' ndan sonra, Önce iki kutuplu ve daha sonra da çok kutuplu olan sistem, küreselleşme sürecinin basamaklarından biri olan Yeni Jeopolitik Dünya DüzenTnm oluşumuna katkıda bulunmuştur. Uluslararası siyasi ekonomi ve ekonomik bütünleşme gelişmeleri uluslararası siyaset ve küreselleşmeyi sağlamlaştırmıştır. İkinci Dünya Savaşandan sonra bir diğer önemli konu da Avrupa Bütünleşme Hareketidir. Avrupa toplumunun evrimi ve küreselleşen uluslararası sistemdeki gelişmeler, uluslararası ilişkilerdeki en başarılı bütünleşme hareketi olan Avrupa Birliği ile sonuçlanmıştır. Küreselleşme sürecinde olduğu gibi Avrupa Bütünleşme Hareketi de uzun ve karmaşık bir uluslararası siyasi sistemin sonucudur. Bundan dolayı, Avrupa Bütünleşme Hareketi bir süreçtir ve Küresel yaklaşımla yakından ilgilidir. Küreselleşme sürecinin daha sonraki gelişmeleri, çağdaş uluslararası sistemde bir Dünya Politikası Teorisi adlı yeni bir teoriye ihtiyaç olduğunu göstermiştir. Bu teori, diğer bölgesel oluşumlar arasında lider olan Avrupa Bütünleşme Hareketi tarafından da desteklenmiştir. Bu teori, uluslararası sistemde küreselleşme sürecine bir örnek teşkil etmektedir. Bundan dolayı, küreselleşme ile Avrupa Bütünleşmesi arasındaki bu ilişki yirmibirinci yüzyıldaki çevrenin yapıtaşları olabilecek küresel hükümet, yeni bir vizyon ve değişim ihtiyacı ve küresel komşuluğun değerleri gibi yeni kavramları yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Globalization is a significant process in contemporary international system. It has increased its effects especially after the second part of the 20th century. In the course of history of international system, from nation-state structure to international organizations, developing process constituted the globalization concept at the end. After the WWII, first bipolar system and then multipolar system, have contributed to the formation of a new geopolitical world order that is one of the steps of the globalization process. The trends and developments of international political economy and economic integration have consolidated international politics and globalization. After the WWII, the other important issue has been the European integration movement. The evolution of the European society and the developments of global international system have resulted as the European Union, which is the most succesful movement of integration in international relations. Like globalization process, the European integration movement is the culmination of a long and complex development of international political system. Thus, the European integration movement is a process and closely related with the global approach. Further developments of the globalization necessitated a new theory, a world polity theory, in the system. This theory is, also, supported by the European integration movement because, the leading role of it among other regional formations, can be considered as an example for the globalization process. Therefore, this relationship has created new concepts such as, the concept of the global government, the need for vision and change, and the values of global neighborhood in a global community, which, then can become the building blocs of a new environment in the 21st century. IV