Keles yöresi tekstil el sanatlarının günümüzdeki durumu (peşkirler)
- Tez No: 53847
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN UZKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bursa'nın Keleş yöresindeki tekstil el sanatlarının incelendiği bu çalışmanın birinci bölümünde bölgenin coğrafik konumu, tarihçesi ve yerleşim birimleri hakkında bilgiler verilmektedir. İkinci bölümde bölgedeki el sanatlarının günümüzdeki durumu anlatılarak, yünlü dokumalar, keçe ve urgan üretimi hakkında bilgi verilmektedir. Yünlü dokumalar başlığı altında, yünlü dokuma üretiminde kullanılan yüksek tezgahlar anlatılarak, yünlü dokuma çeşitleri hakkında bilgi verilmiştir. Bunun ardından kirkitli dokumalar hakkında verilen bilgilere ilave olarak, kirkitli dokuma çeşitleri incelenmektedir. Ayrıca, çarpana dokumaları konusunda da ayrıntılı bilgi verilmiştir. Bunun yanında, yörede çok fazla üretilmese de, üretimi devam eden keçe yapımı konusuna da yer verilmiştir. Bölümün sonunda keçi kılından üretilen ve çok amaçlı kullanılan urganlar konusuna değinilmiştir. Araştırmanın üçüncü ve son bölümünde ise, yöre kadınlarının kullanmış olduğu ve yapımı devam eden peşkirlere yer verilerek; çeşitleri ve üretim aşamaları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this study, which seeks to provide information on the current situation of the textile hand arts in the Keles region of Bursa, a general information on geographical position, history and settlement sites is provided. Second chapter is on the current situation of hand arts in the region and provides information on wooly wovens, mat and rope production. Under the heading of woolly woven, information on the special high looms used for the production of these woven and kinds of woolly woven is provided. After that, in addition to information on woven with kirkit, different kinds of products made with this technique are discussed. Furthermore, çarpana woven products are also explained in details. Furthermore, mat production, produced at certain level but not so extensive in the region, is also explained. At the end of chapter, ropes made up of goat's hair and used for different purposes is mentioned. Third and last chapter of the study deals with peşkirs used by women in the region and provides information on the several kinds of and production process of peşkirs.