Küreselleşme sürecinde Türkiye ve Avrupa Birliği'nde sosyal politikalarda yaşanan değişimin analizi
Analyzing the change of social policies in European Union and Turkey in the process of globalization
- Tez No: 214754
- Danışmanlar: PROF.DR. EYÜP BEDİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
Küreselleşme sürecinde Avrupa Birliği ve Türkiye'de sosyal politika araçlarında ortaya çıkan değişim ve bu değişimin analizi, çalışmamızın konusunu oluşturmaktadır. Sürekli ve sistematik bir değişimi ifade etmekte kullandığımız küreselleşme kavramı, 1980'li yıllardan sonra toplumsal yaşamın tüm alanlarında etkili olmuştur. Başlangıçta ekonomik bir değişimi ifade etmekte kullanılan kavram, giderek daha kapsamlı bir görünüm almış ve tüm sosyal bilim disiplinlerini etkilemiştir. Ancak küreselleşme-sosyal politika ilişkisi, diğer bilim dallarına oranla daha farklı bir niteliğe sahiptir. Sosyal politikanın çok disiplinli bir bilim dalı olması, küreselleşme etkilerini daha yoğun olarak yaşamasına neden olmuştur. Küreselleşmenin sosyal politika araçları üzerinde oluşturduğu etki, gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun tüm toplumları derinden etkilemiştir. Bu süreçte, ulus devlet ve onun modern uygulaması olan refah devleti, yaşanan problemlerin sorumlusu olarak gösterilmiştir. II. Dünya Savaşından sonra endüstri ilişkileri sistemindeki başarının en önemli aktörü olan sendikalar da, değişimden etkilenmiş ve büyük güç kaybına uğramıştır. Sosyal politikaların temel belirleyicileri olan aktörlerin kısmen ya da tamamen güçlerini kaybetmeleri, yeni dönemde sosyal politikaların geleceğine ilişkin belirsizlikleri ve endişeleri artırmıştır. Küreselleşmenin ortaya çıkardığı adaletsizlik ve eşitsizlikler, sosyal politikaların konularının da değişimine neden olmuştur. Çalışma hayatındaki düzenlemeleri konu edinen sosyal politika, artan eşitsizlikle birlikte yoksulluk ve dezavantajlı grupların korunması gibi konulara yönelmiştir. Sosyal politika araçlarının güçlerini kaybetmeleri, yeni yapılanmaları gündeme getirmiştir. Bu kurumların bir kısmını, küreselleşmenin uygulayıcıları olarak görülen uluslararası örgütler oluşturmaktadır. Doğal olarak bu kurumlara işlevleri gereği şüpheyle yaklaşılmakta ve bunlardan ciddi sosyal politika çözümleri beklenmemektedir. Diğer bir grubu ise, kamu dışı örgütlenmeler olarak ifade edebileceğimiz sivil toplum örgütleri (NGO) oluşturmaktadır. Yaşanan gelişmeler, bu örgütlenmelerin, piyasa taleplerinin sınırlandırılmasında, güçlü aktörler olma yolunda ilerlediklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The change appearing at the means of social policy in EU and Turkey in the process of globalization and the analysis of this change constitutes the subject of our study. The concept that we have used to express a continual and systematic change, globalization, has affected the all areas of social life from the beginning of 1980s. Firstly, the concept was used to Express only the economical change and then it has started to be used more comprehensively and affected all social science disciplines. But the relation between globalization and social policy has a more different characteristic than the relations between globalization and other science disciplines. Because the social policy is a multidisciplinary science it has experienced the effects of globalization more comprehensively. The effects of globalization at the social policy means have appeared in all societies whether they are developed or not. In this process, it is said that nation state and welfare state which is its modern application is responsible fort he problems occurring. After the World War 2, the trade unions the most important actors of the successful in industrial relations system have been affected by this change also and they have become powerless. Becoming powerless of the actors that are the main determiners of social policies completely or partly has increased the uncertainties and worries about the future of social policies. Injustice and inequity that globalization has formed has also caused the changes of the subjects of social policies. With increasing inequity social policy which is interested in the arrangements of working life has inclined towards the subjects such as poverty and the conservation of disadvantaged groups. While social policy means are becoming powerless new organizations have occurred. Some of these organizations have been composed of the international organizations which are seen as the appliers of globalization. These organizations have left some suspicious in minds because of their functions and important social policy solutions have not been expected from these organizations. And other formations have been composed of non-governmental organizations. The developments show these organizations have been in the process of being the effective actors limiting the demands of market.