Etnik kültürel mirasın turizm potansiyeli Süryani köyleri örneği
Tourism potential of ethnic cultural heritage: The example of Assyrian villages
- Tez No: 976321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turist Rehberliği Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda kültür turizmi, küresel ölçekte olduğu kadar Türkiye özelinde de önemli bir ivme kazanarak turizm politikalarının yeniden şekillenmesinde belirleyici bir rol üstlenmiştir. Tüketim odaklı tatil anlayışından ziyade tarihi, sanatsal ve kültürel miras unsurlarını deneyimleme arzusunun artması, kültür turizminin gelişmesine sebep olmuştur. Türkiye'de kültür turizmi son yıllarda Güneydoğu Anadolu Bölgesi başta olmak üzere kayda değer bir gelişim göstermiştir. Bu çalışmada da Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Süryani köylerinin etnik kültürel miras ögelerinin turizm potansiyelinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında Mardin'in Midyat ve Nusaybin ilçeleri ile Şırnak'ın İdil ilçesindeki 11 Süryani köyünden 9'u ziyaret edilmiş, yüz yüze veya telefon aracılığıyla 10 Süryani katılımcı ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilere tematik analiz uygulanmış ve dört ana tema belirlenmiştir. Bunlar; Köylerin demografik bilgileri, Gelenekler, Yerel kültürel değerler ve Köylerin turistik potansiyelidir. Araştırma sonucunda; Süryanilerin kendi dillerini konuştukları ve çocuklarına öğrettikleri, düğün, bayram, cenaze ve yeme-içme geleneklerini yaşattıkları, mevcut dini yapıların ziyaret edilebilir durumda olduğu, yerel halkın turizme olumlu yaklaştığı, ancak yöresel giysi ve el sanatlarının yok olmaya yüz tuttuğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçları Süryani köylerindeki etnik kültürel mirasın turistik ürün olarak değerlendirilerek bölgede farklı bir kültür rotası oluşturulabileceğini göstermektedir. Araştırmanın hem Süryani köylerinin turizm bakımından ele alınması hem de Güney Doğu Anadolu bölgesine gerçekleştirilen turlara bir alternatif önermesi bakımından seyahat acentalarına, turist rehberlerine ve bölgedeki turizm politikaları uygulayıcılarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Katılımcılara dil, inanç, gelenek-görenek, yeme-içme, kültürel değerler ile turizme ve ziyaretçilere bakış açılarının nasıl olduğu soruları yöneltilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, cultural tourism has gained significant momentum not only on a global scale but also specifically within Türkiye, playing a decisive role in the reconfiguration of tourism policies. The shift from consumption-oriented holiday practices toward a desire to experience historical, artistic, and cultural heritage elements has driven the development of cultural tourism. In Türkiye, cultural tourism has notably progressed, particularly in the Southeastern Anatolia Region. Within the scope of the study, 9 out of 11 Syriac villages in the districts of Midyat and Nusaybin in Mardin and the district of Idil in Sirnak were visited, and interviews were conducted with 10 Syriac participants either face-to-face or by telephone. Thematic analysis was applied to the data obtained, and four main themes were identified. These are: demographic information of the villages, traditions, local cultural values, and tourism potential of villages. The research findings revealed that the Assyrians speak their own language and teach it to their children, that they preserve their traditions of weddings, holidays, funerals, and eating and drinking, that existing religious structures are in a visitable condition, that the local population has a positive attitude towards tourism, but that local clothing and handicrafts are facing extinction. The research results show that the ethnic cultural heritage in Syriac villages can be evaluated as a tourist product and a different cultural route can be created in the region. It is thought that the research will contribute to the travel agencies, tourist guides and those implementing tourism policies in the region both in terms of addressing Syriac villages in terms of tourism and in terms of proposing an alternative to tours conducted in the Southeast Anatolia region. Participants were asked questions about their language, beliefs, customs, food and drink, cultural values, and their perspectives on tourism and visitors.