19. yüzyılda Çin'in dış ticaret yapısı
China's foreign trade in the 19th century
  1. Tez No: 538500
  2. Yazar: BODAN YIMANMAHEMAITI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi ve Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Sömürgeciliğin çeşitli merhalelerini ortaya koyan Avrupa 18. yüzyılda Uzak Doğu'da sömürge imparatorluğu kurmak adına; çeşitli yollar arama gayreti içerisine girmişti. Bu aşamada Batı, sömürgeleştirme yöntemi olarak farklı yollar denese de bunların en önemlisi kaçakçılık yoluyla Çin'e afyon satımıydı. Güçlü bir imparatorluğun ithalat-ihracat dengesini bozacak olan bu durum imparatorluğun çöküşünü hızlandıran bir neden olacaktı. Afyon Savaşı, modern Çin tarihinin başlangıcıdır. Böylece Çin, bir feodal devletten yarı sömürge ve yarı feodal bir ülke haline geldi. Afyon ticareti yalnızca Çin halkının sağlığına ciddi zarar vermekle kalmadı, aynı zamanda Çin ekonomisini de ciddi şekilde harap etti. Bu çalışmada 19.yüzyıl çerçevesinde Batı'nın Çin üzerindeki etkisi ve Çin'in o dönemdeki dış ticaret yapısı ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
Europe which set forth the several various stages of colonialism endavoured in order to establish a colonial empire in Far East in the 18th century. The West tried different ways to colonize China at this stage but the most important of these was the sale of opium through smuggling. This situation which would distrupt the import-export balance of a powerful empire would be a reason to accelerate the collapse of the empire. The Opium War is the beginning of modern Chinese history. Therefore, China has become a semi-colonial and semi-feudal country from the feudal state. The opium trade not only seriously damaged Chinese people's health, but also seriously damaged the Chinese economy. In this study, I will consider the influence of the Western countries on China in the 19th century and China's foreign trade.