Lider yöneticiliğin iş motivasyonuna etkisi
The effect of leader management on business motivation
- Tez No: 538501
- Danışmanlar: DR. CEREN GÜL ARTUNER ÖZDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı yöneticilerin liderlik özelliklerinin çalışanların iş motivasyonları üzerindeki etkisinin tespit edilmesidir. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde ve özel sektörde 5 yıl ve üzeri deneyime sahip çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırmada farklı illerden, kamu ve özel sektör çalışanlarına online olarak anket formları gönderilmiş ve filtre sorular aracılığıyla örneklem küçültülmüştür. Toplamda 517 anket uygulanmış ve filtre sorular kapsamında 204 anket geçerli kılınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formları filtre sorulardan, demografik özelliklerden, Yönetici Davranışları Ölçeği'nden ve İş Motivasyonu ölçeğinden oluşmaktadır. Araştırmada veri analizi SPSS 16 paket programında yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, ortama gibi tanımlayıcı istatistiklerden, farksızlık testlerinden ve ilişki analizlerinden faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda demokratik katılımcı yönetici davranışlarının, örgütsel ve bireysel iş motivasyonu algısını pozitif yönde ve doğrudan etkilediği; otokratik yönetici ve tam serbesti tanıyan yönetici davranışlarının, örgütsel ve bireysel iş motivasyonu algısını negatif yönde ve doğrudan etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of managers' leadership characteristics on the motivation of employees. The population of the study is composed of employees who have 5 years or more experience in Istanbul and private sector. In the study, questionnaires were sent online from different provinces, public and private sector employees and the sample was minimized by means of filter questions. A total of 517 surveys were conducted and 204 questionnaires were validated within the scope of filter questions. A questionnaire was used as a data collection tool. The questionnaire forms consist of filter questions, demographic characteristics, Executive Behavior Scale and Business Motivation Scale. Data analysis was done by SPSS 16 package program. In the analysis of data, descriptive statistics such as frequency, percentage, environment, indifference tests and relationship analyzes were used. As a result of the research, it is found that democratic participatory behaviors affect positively and directly the perception of organizational and individual work motivation; It has been determined that the executive behavior that recognizes autocratic managers and full freedoms affects the perception of organizational and individual business motivation negatively and directly.