İnanç turizmi destinasyonlarının yönetimi: Kastamonu Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli örneği
The management of faith tourism destinations: Kastamonu example of Hz. Pir Seyh Saban-i Veli
- Tez No: 538523
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTAY OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kastamonu farklı turizm türlerinin yaşandığı bir şehirdir. Bu şehirde inanç turizmi ise diğer turizm türlerine göre potansiyeli daha yüksek yapıdadır. Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli ve Külliyesi bu potansiyel içerisinde şehirde en çok ziyaret edilen inanç destinasyonudur. Hazırda bulunan bu potansiyelin daha işlevsel ve sürdürülebilir şekilde geliştirilebilmesi için daha etkin bir destinasyon yönetimine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu aşamada dikkat edilmesi gereken husus, çok paydaşlı bir yapıyı bünyesinde bulunduran bu destinasyonun, anlamlı ve sistematik bir yapı içerisinde ele alınması gerekliliğidir. Araştırmanın amacı: Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli ve Külliyesinin Kastamonu'da oluşturduğu inanç turizmi potansiyelinin detaylı bir şekilde incelenmesi, bu potansiyele olumsuz etki yapan sorunların belirlenmesi ve odak grup görüşmesinden elde edilen değerlendirmeler ile bu sorunların çözümüne ilişkin önerilerin sunulmasıdır. Araştırma yöntemi olarak odak grup görüşmesi tercih edilmiştir. Görüşmede konuya ilişkin çeşitli kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör ve sivil toplum kuruluş temsilcileri yer almıştır. Görüşme sonunda elde edilen veriler betimsel analiz tekniği ile çözümlenmiştir. Çözümleme neticesinde Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli İnanç Turizmi Destinasyonu'nun daha etkili idaresine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Kastamonu is a city where different types of tourism are alive. In this city, faith tourism has a higher potential than other types of tourism. Hz. Pir Seyh Saban-i Veli and his complex are the most visited faith destination in the city. In order to develop this ready potential in a more functional and sustainable way, a more efficient destination management is needed. The point to be considered at this stage is the necessity of addressing this destination which has a multi-stakeholder structure within a meaningful and systematic structure. The purpose of the study is a detailed examination of the potential of the faith tourism estsblished by Hz. Pir Seyh Saban-i Veli and his complex in Kastamonu and the determination of the problems that have a negative impact on this potential and the evaluation of the focus group interviews and the presentation of the suggestions about the solutions of these problems. As a research method, focus group interview has been preferred. The meeting has included representatives of various public institutions, private sector and non-governmental organizations with different backgrounds. The data obtained at the end of the interview have been analyzed with descriptive analysis technique. As a result of the analysis, recommendations for more effective management for Hz. Pir Seyh Saban-i Veli Faith Tourism Destination have been presented.