Konaklama tesisi çalışanlarının doğal ve kültürel değerlere yönelik farkındalıklarının incelenmesi
An investigation of accommodation facility employees' awareness of natural and cultural values
  1. Tez No: 954987
  2. Yazar: HÜSEYİN ÇAĞLAR İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez çalışmasında, turizm sektörünün önemli bir paydaşı olan konaklama tesisi çalışanlarının, bulundukları destinasyonun doğal ve kültürel değerlerine yönelik farkındalık düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kültürel miras; anıtlar, tarihi yapılar, arkeolojik alanlar gibi somut unsurların yanı sıra, dil, gelenek-görenek, inanç sistemleri ve ritüeller gibi somut olmayan unsurları da kapsamaktadır. Doğal miras ise, ormanlar, dağlar, göller, milli parklar, flora, fauna, endemik bitkiler ve benzeri doğal ögeleri içerir. Sürdürülebilir turizmin sağlanabilmesi ve destinasyonların özgün kimliğinin korunabilmesi için, etkili yönetim yaklaşımlarının benimsenmesi ve uygun yasal düzenlemelerin uygulanmasının yanı sıra, bu değerlerin hem yerel halk hem de turizm sektöründe çalışanlar tarafından tanınması ve korunması büyük önem taşımaktadır. Araştırmada, konaklama tesislerinde görev yapan çalışanların doğal ve kültürel mirasa ilişkin bilgi düzeyleri, tutumları ve bu değerlerin korunmasına yönelik yaklaşımları analiz edilmiştir. Nicel araştırma yönteminin benimsendiği çalışmada, anket tekniği kullanılarak elde edilen veriler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışanların yaş, eğitim düzeyi, görev süresi ve pozisyonları gibi demografik özelliklerinin, farkındalık düzeyleri üzerindeki etkileri de incelenmiştir. Elde edilen bulgular, çalışanların genel olarak doğal ve kültürel değerlere karşı olumlu bir tutum sergilediklerini, ancak bilgi düzeylerinin ve koruma bilincinin bazı alanlarda yetersiz kaldığını göstermektedir. Araştırma, Antalya ilinin Manavgat, Alanya, Belek, Kundu, Kemer ve kent merkezinde yer alan turizm bölgelerinde gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma yaklaşımına dayalı olarak tasarlanan bu araştırmada toplam 387 kişiye anket tekniği uygulanmıştır. Analizlerde Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis H testi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, doğal ve kültürel mirasla ilgili bilgi ve ziyaret düzeylerinin cinsiyet dışında tüm demografik değişkenlere göre anlamlı farklılıklar gösterdiğini ve değişkenler arasında güçlü ilişkiler bulunduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the aim is to examine the awareness levels of accommodation facility employees—who are key stakeholders in the tourism sector—regarding the natural and cultural values of the destinations in which they work. Cultural heritage encompasses not only tangible elements such as monuments, historical buildings, and archaeological sites, but also intangible elements like language, traditions, belief systems, and rituals. Natural heritage, on the other hand, includes forests, mountains, lakes, national parks, flora, fauna, endemic plants, and similar natural features. In order to achieve sustainable tourism and preserve the unique identity of destinations, it is of great importance not only to adopt effective management approaches and implement appropriate legal regulations, but also to ensure that these values are recognized and protected by both the local community and tourism sector employees. In this research, the knowledge levels, attitudes, and approaches of accommodation facility employees towards the protection of natural and cultural heritage were analyzed. The study adopted a quantitative research method, and the data obtained through the survey technique were evaluated statistically. The effects of demographic characteristics such as age, education level, length of service, and position of the employees on their awareness levels were also examined. The findings indicate that, in general, employees display a positive attitude towards natural and cultural values; however, their knowledge levels and awareness of conservation are insufficient in certain areas. The research was conducted in the tourism areas of Manavgat, Alanya, Belek, Kundu, Kemer, and the city center of Antalya. Designed with a quantitative research approach, the study surveyed 387 people. Analyses employed the Mann-Whitney U test and the Kruskal-Wallis H test. The analyses revealed that knowledge and visitation levels related to natural and cultural heritage varied significantly across all demographic variables except gender, and that strong relationships existed between the variables.