Uzamış bacak iskemisi olan sıçanlarda revaskülarizasyon sonrası reperfüzyon öncesi bretschneider histidin-triptofan-ketoglutarat solüsyonu vermek yararlı mı?
Is it beneficial to use bretschneider histidine-tryptophan-ketoglutarate solution before reperfusion after revascularization in rats with prolonged limb ischemia?
- Tez No: 538531
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ TÜRKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
İskemi sonrası verilen HTK solüsyonunun; ratlarda, akut olarak oluşturulan ekstremite iskemisi ve reperfüzyonu sonrası oluşan iskemi/reperfüzyon hasarına etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Yapılan çalışmada, otuz iki adet Wistar dişi rat kullanılmıştır. Bu ratlar 4 gruba ayrılmıştır; Kontrol Grubu (Grup 1, n=8), cerrahi stres grubu (Grup 2, n=8), iskemi grubu (Grup 3, n=8) ve HTK grubu (Grup 4, n=8). Kontrol grubundan sadece biopsi alınmış, cerrahi stres grubunda ise median laparotomi ile sağ ana iliak arter ekspoşurundan 2 saat sonra biopsi alınmıştır. İskemi ve HTK grubundaki hayvanlara median laparotomi sonrası, sağ ana iliak arter bağlanarak 8 saatlik iskemi ve ardından 2 saat süreli reperfüzyon sağlanmıştır. HTK grubunda cerrahi düğümün alınmasının hemen ardından 1 cc HTK solüsyonu abdominal aortadan bolus olarak enjekte edilmiştir (40 cc/kg- 1/6 oranında verilmiştir). Tüm gruplardan, Gastroknemius-Soleus kas grubunun distal yarımından histopatolojik inceleme için biyopsi alınmıştır. Örneklerin, kas lif dejenerasyonu ve lökosit infiltrasyonu açısından ışık mikroskopisi ile histopatolojik derecelendirilmesi yapılmıştır. Tüm gruplardan elde edilen histopatolojik veriler istatistiksel olarak incelendiğinde, ratlarda başarılı bir iskemi modeli oluşturulmuştur (p=0,001). Ancak HTK solüsyonu verilen iskemi grubu ile HTK solüsyonu verilmeyen iskemi grubu arasında anlamlı bir fark saptanamamıştır (p=0,195). HTK verilen iskemik grup ile HTK verilmeyen iskemik grup arasında anlamlı bir fark saptanamamasının sebebi HTK 'nın preiskemik olarak verildiğinde elde edilen organ koruyucu etkisinin post iskemik olarak verildiğinde ortaya çıkmaması olabileceğidir. Ancak HTK verilen %25 denekte saptanan daha iyi patolojik sonuçlar elde edilen istatiksel anlamsızlığın denek sayısı ile ilgili olabileceğini düşündürmektedir. Denek sayısının artırılması ile daha kesin sonuçların alınabileceği düşünülmüştür. HTK solüsyonunun ciddi yan etkilerinin saptanmaması benzer deneylerin diğer memeli hayvan (koyun, köpek vs.) gruplarına uygulanabileceğini akla getirmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of the HTK solution on ischemia / reperfusion injury after acute onset of ischemia. Thirty two Wistar female rats were used in the study. These rats are divided into 4 groups; Control Group (Group 1, n= 8), surgical stress group (Group 2, n= 8), ischemia group (Group 3, n= 8) and HTK group (Group 4, n= 8). Only biopsy was performed in the control group, and biopsy was performed in the surgical stress group 2 hours after the right main iliac artery exploration with median laparotomy. The right common iliac artery of ischemia and HTK group animals were ligated after median laparotomy and 8 hours of ischemia followed by 2 hours of reperfusion was created. In the HTK group, 1 cc HTK solution was injected from the abdominal aorta immediately after the surgical knot was removed (40 cc/kg - 1/6). Biopsy was performed for histopathological examination of the distal half of Gastrocnemius-Soleus muscle group in all groups. The samples were histopathologically graded by light microscopy in terms of muscle fiber degeneration and leukocyte (PMNL) infiltration. When histopathological data obtained from all groups were analyzed statistically, a successful ischemia model was formed in rats (p= 0,001). However, no significant difference was found between the ischemia group given the HTK solution and the ischemia group not given the HTK solution (p= 0,195). A significant difference could not be found between HTK-administered ischemic group and non-HTG ischemic group, because it is possible that the organ-protective effect of HTK may be involved when given as a pre-ischemic, not post-ischemic. However, better pathological results in 25% of subjects with HTK suggest that the statistical significance could be related to the number of subjects. It is thought that more accurate results can be achieved by increasing the number of subjects. The absence of serious side effects of the HTK solution suggests that similar experiments can be applied to other mammalian animals (sheep, dogs, etc.).