Davranışsal bir süreç olarak yöneticilerde kendini geliştirme yaklaşımı
Manager's approach to self-development as a behavioral process
- Tez No: 53855
- Danışmanlar: PROF.DR. ASUMAN ULUÇINAR TÜRKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
öz Kendini geliştirme: bireyin iç dünyasının dinamiklerini dikkate alarak kendisini ve çevresini daha gelişmiş bir düzeye ulaştırma süreci, çevresel değişimlere uyum ve katılma etkinliğidir.“Kendini Geliştirme Bilinci”nin varlığı gelişme açısından önemlidir. Böyle bir bilinç, bireyin ne için gelişmek zorunda olduğunun bireyce anlaşılması demektir. Bu yapıda: bireyin gelişme istek ve inancı, gelişmeye verdiği değer, anlam ve kararlılık yer alır. Öğrenme. Kendini Yenileme. Kişisel Büyüme ve Kendini Gerçekleştirme kavramları kendini geliştirmeyle yakından ilgilidir. Öğrenme ihtiyacı. Yaşamboyu öğrenme, öğrenmeyi öğrenme, Etkin öğrenme ve Yaparak öğrenme kendini geliştirmenin öğrenme yönünü oluşturan öğelerdir. Kendini geliştirme ile Kendim Gerçekleştirme arasında olumlu bir ilişki sözkonusudur. Kendini gerçekleştirme ihtiyacına yönelik güdü bireyin kendini geliştirme çabalarına kaynaklık eder. Kendini geliştirme süreci iki ana düzeyi içerir; Kendini Keşfetme (Bilme) ve Gelişme Çabası. Bu süreci etkileyen bir çok değişken vardır. Kendini geliştirme sonucunda birey daha gelişmiş olur: yeni yetenekler, duygular, davranışlar, bilgiler ve değişik bakış açılan kazanır. Yöneticilerde kendini geliştirme ise. yöneticilerin iş ve iş dışı yaşamlarında etkinlik sağlamak ve kendilerini gerçekleştirmek amacıyla yaşadıkları bilinçli ve planlı bir süreçtir. Yöneticiler Yönetici Eskimesi, Örgütsel Hareketlilik. Etkinlik İhtiyacı ve Örgütsel öğrenmenin gereği kendilerini geliştirmek durumundadırlar. İçinde yer aldıkları çevre onların gelişmelerini etkilemektedir. Yöneticilerde kendini geliştirme dört temel kavramı içerir; Kendini Anlama, Kendini Tamamlama. Kendini Planlama ve Kendini Yönetme. Yöneticilerin kendilerini geliştirmeleri büyük ölçüde kendilerine ve örgüte yapabilecekleri katkı üzerinde yoğunlaşmalarına bağlıdır. Gelişme yöneticinin kendi sorumluluğudur. Ancak, bulunduğu örgüt gelişme yolunda yöneticiye gerekli desteği ve ortamı sağlamak zorundadır. Gelişme yolunda yöneticiler bir çok bireysel ve örgütsel engellerle karşılaşmaktadırlar. Araştırma; Kendini Geliştirme Yaklaşımı, Kendini Geliştirme Süreci. Yöneticilerde Kendini Geliştirme, Yöneticilerde Kendini Geliştirmenin Örgütsel Görünümü ve Yöneticilerin Kendilerini Geliştirmelerindeki Engeller konulu beş bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Self-Development is a process whereby the individual transfers himself and his immediate social environment to a more advanced level by analysing his inner self and dynamics, and an activity directed towards adapting to and participating in the changes taking place in that immediate social environment. The presence of a concern for self-development is essential. Such a concern implies the individual's understanding why he should develop. Within this framework, the desire for and belief in development, in its value and, significance and the individual's determination are cornerstones. Such concepts as learning, self-renewal, personal growth and self-actualization are closely related with self-development. Learning need, life span learning, learning to learn, effective learning and action learning are the elements of learning as an aspect of self-development. There is an affirmative counteraction between self-development and self-actualization. The motivation for self-actualization is also the motivating source for any efforts by the individual for self-development. The process of self-development consists of two main stages: Self-Knowledge and efforts for development. There are many variants that affect this process. The result of self-development is an improved individual equipped with new capabilities, emotions, behaviour, information and different points of view. For managers, self-development is a deliberately planned process to establish a better control over their own lives, after work, and for self-actualization. Managers feel impelled to actualize themselves in order to cope with manager obsolescence, organizational mobility, urge for action, and organizational learning. The circle in which they take part affects their development. Self-development in managers comprises four basic concepts: self-insight, self-competence, self- planning and self-management. Their self-development is largely dependent on their concentration on the contribution they may make to themselves and their organization. Self-development is a manager's own responsibility. However, the organization he is in should support the manager in the course of development and should create the necessary environment to that effect. Managers usually encounter with many individuals and organizational obstacles. This research consists of fives chapters, namely The Approach of Self- development, The Process of Self-development, Self-development in Managers, The Organizational Aspect of Self-development in Managers, Obstacles Which Managers Encounter in Self-development.