Doğum eyleminde ebelerle iletişimin doğum deneyimine etkisi
Effect of communication in the childbearing process on women's birth experience
  1. Tez No: 538555
  2. Yazar: TUĞBA KAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELDA İLDAN ÇALIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Kadınların doğum deneyimlerinin iyileştirilmesi için doğum eyleminde ebelerin verdiği destek ve özellikle iletişim oldukça önemlidir. Araştırmanın amacı, kadınların doğum eyleminde ebelerle olan iletişimlerinin doğum deneyimlerine etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, tanımlayıcı tiptedir. Araştırmanın örneklemini, Mart 2016- Ekim 2016 tarihleri arasında İzmir'de Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir devlet hastanesinde normal doğum yapmış 353 kadın oluşturmuştur. Araştırmanın verileri,“Lohusa Tanıtım Formu”,“Kadınların Doğum Eyleminde Ebelerle İletişim Algısını Değerlendirme Formu”ve“Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeğinin B Versiyonu”kullanılarak birebir görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS istatistik programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma, ki kare ve korelasyona analizi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan kadınların yaş ortalamaları 26,72 ± 5,05 olup ortalama doğum sayısı 2,08±1,07'dir. Doğumların %88,7'si gebeyi takip eden ebe tarafından, %11,3'ü ise takip eden ebe ve doktor tarafından yaptırılmıştır. Kadınların Doğum Eyleminde Ebelerle İletişim Algısını Değerlendirme Formundan aldıkları puan ortalaması 25,03±6,52 (Max: 33,00) bulunmuştur. Lohusaların Wijma Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeğinin Versiyonu'ndan aldıkları puan ortalaması 89,95±23,08'dir. Lohusaların ebelerle olan iletişimleri ile doğum beklentisi/deneyimi arasında negatif yönlü, orta düzeyde güçlü, istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunmuştur (r= ­,36; p< 0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The quality of relationships is fundamental for the quality of care provided during labor and childbirth. Support and especially communication during labor and childbirth are very important for enhancing of birth experience of women. The aim of this research is to find out the effect of communication between midwives and women in the childbearing process on birth experience. Material and Methods: This research is a descriptive research. Sampling of the research is consisted from 353 women who were giving birth by vaginal delivery in a hospital depended to Health Ministry in Izmir on March 2016 – October 2016. Data of the research were collected by individual meetings by using“Puerperant Description Form”,“Form of Assessment of Communication Perception of Women in the Childbearing Process”and“WIJMA Scale, B Version of Expectation of Giving Birth /Experience”. SPSS 15.00 for Windows program was used for analyzing of data. Frequency, Percentage, Mean, Standard Deviation, Chi Square and Correlation were examined in the analysis of the data. Results: Average age of the women participated to the research is 26,72 ± 5,05. 88,7 % of women gave birth by the midwife and 11,3 % of them gave birth by midwife and doctor. Average point of the women who have got from Form of Assessment of Communication Perception of Women in the Childbearing Process was found as 25,03±6,52 (max: 33,00). Average point of women have got from WIJMA Scale, B Version of Expectation of Giving Birth /Experience is 89,95±23,08.