Kronik myeloid lösemi hastalarında olaysız sağkalımı etkileyen faktörlerin retrospektif analizi
Retrospective analysis of clinical factors affecting event-free survival in patients with chronic myeloid leukemia
- Tez No: 538566
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM CELALETTİN HAZNEDAROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Kronik myeloid lösemi (KML) olgun ya da olgunlaşmakta olan granülositlerin bozulmuş ve kontrolsüz çoğalması ile karakterize bir myeloproliferatif hastalıktır. KML; erişkinlerdeki lösemilerin yaklaşık %15-20'sini oluşturmaktadır. KML'li hastaların prognozu, tirozin kinaz inhibitörlerinin başlangıç tedavisine dahil edilmesinden bu yana önemli ölçüde iyileşmiştir. Bu çalışmanın amacı, kronik myeloid lösemili hastalarının tanı anındaki klinik özellikleri tanımlanması ve bu özelliklerin genel sağkalım (OS), olaysız sağ kalım (EFS) üzerine etkilerinin incelenmesidir. Çalışmamıza Ocak 2005 ve Haziran 2018 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri İç Hastalıkları Anabilim Dalı Hematoloji Bilim Dalı'na başvuran ve sonrasında kronik miyeloid lösemi tanısı ile izlenen 224 hasta dahil edilmiştir. Hastaların klinik özelllikleri retrospektif olarak hastane elektronik kayıt sisteminden elde edilmiştir. Hastaların KML tanısı ile median takip süresi 75,13 (IQR: 39,4-126,8) aydır. Tanı anında hastaların 204'ü (%94,1) kronik faz; 9'u akselere faz; 4'ü blastik kriz fazında tanı almıştır. Takip sırasında herhangi bir nedene bağlı ölüm 17 (%7,7) hastada gerçekleşmiştir. Hastaların 6 yıllık OS oranı %92,9 (%95 GA: 89,1- 96,7) olarak bulunmuştur. Tanı anında kemik iliğinde>%5 blast olması (p=0,001), palpabl dalak varlığı (p=0,038) ve yüksek Sokal risk skoruna sahip olmak (p=0,008) genel sağkalım açısından kötü prognostik faktörler olarak tanımlanmıştır. Hasford ve EUTOS risk skorlarının genel sağkalım ile ilişkisi saptanmamıştır. Birinci basamak TKİ tedavide 6 yıllık EFS oranı %62,7 (%95 GA: 52-72) olarak izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Chronic myeloid leukemia (CML) is a myeloproliferative disease characterized by impaired and uncontrolled proliferation of mature or maturing granulocytes. CML is 15-20% of leukemias in adults. The prognosis of patients with CML has improved thanks to tyrosine kinase inhibitors used as first line initial treatment. The aim of this study was to identify the clinical characteristics of the patients with chronic myeloid leukemia at diagnosis and to examine the effects of these features on overall survival (OS) and event-free survival (EFS). Between January 2005 and June 2018, 224 patients with chronic myeloid leukemia who applied to Hacettepe University Hospital Department of Hematology and who were followed up with a diagnosis of chronic myeloid leukemia were included into our study. The clinical characteristics of the patients were obtained retrospectively from the hospital electronic record system. The duration of median follow-up was 75.13 (IQR: 39.4-126.8) months with the diagnosis of CML. At diagnosis; 204 (94.1%) of patients were in chronic phase; 9 patients (4.1%) were in acceleration phase and 4 patients (1.8%) were in the blastic crisis phase. The 6-year OS rate was 92.9% (95% CI: 89.1-96.7). At the time of diagnosis, the presence of> 5% blast in the bone marrow (p = 0.001), the presence of palpable spleen (p = 0.038), and the high Sokal risk score (p = 0.008) were defined as poor prognostic factors for overall survival. Hasford and EUTOS risk scores were not associated with overall survival. The 6-year EFS rate was 62.7% (95% CI: 52-72) in first line TKI therapy.