Downstream and at-a-station hydraulic geometry of ceyhan river
Ceyhan nehrinin mansap ve memba hidrolik geometrisi
  1. Tez No: 538583
  2. Yazar: MELTEM ÇİLOĞLAN KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İSHAK YÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Derinlik, genişlik ve hız bir nehrin şeklini oluşturan unsurlardır. Bu unsurlar nehrin debisine bağlı basit güç fonksiyonu şeklinde değişmektedir (P=aQb). Bu ilişki hidrolik geometri, bulunan katsayı ve üs değerleri ise hidrolik geometri parametreleri olarak adlandırılır. Bu çalışmanın amacı Ceyhan Nehrinin mansap ve memba hidrolik geometri parametrelerini belirlemektir. Hidrolik geometri denkleminde bulunan katsayı ve üs parametrelerinin hesaplanması yöntemi ile Ceyhan Nehrinin geometrisi ile akımı arasındaki ilişki konusunda farkındalık oluşturmak hedeflenmiştir. Bu çalışmada Ceyhan Nehri üzerinde ve kollarında bulunan yedi akım gözlem istasyonu kullanılmıştır. Mansap hidrolik geometri parametreleri b, f, m ve a, c, k sırasıyla 0.33, 0,78, 0.29 ve 14.82, 0.61, 0.12 olarak bulunmuştur. Sonuçların ileriki hidrolik çalışmaların ve planlama stratejilerinin gelişmesine katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Depth, width and velocity are critical hydraulic components which define the form of rivers. These components show variations in relation to the flow discharge in the form of simple power functions(P=aQb). This relationship is named as hydraulic geometry and the coefficients and exponents are named as hydraulic geometry parameters. The scope of this study is to figure out at-a-station and downstream hydraulic geometry parameters of Ceyhan River. An increase in the recognition of the relationship between the channel geometry and the flow discharge in Ceyhan River is intended by acquiring values of the exponents and coefficients of the power function for the hydraulic geometry parameters. Seven flow measurement stations which are located on the main channel of Ceyhan River and its tributaries are utilised in the analysis. The downstream hydraulic geometry parameters b, f, m and a, c, kwere found to be 0.33, 0.78, 0.29 and 14.82, 0.61, 0.12 respectively. Consequences might be progressive for the forthcoming works and planning strategies of the basin.