Türkiye ve Almanya'da okuyan beden eğitimi ve spor yüksekokulu öğrencilerinin vücut kompozisyonu, fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the body composition, physical activity level and life quality of physical education and sports school students who study in Turkey and Germany
  1. Tez No: 538584
  2. Yazar: NEDİM SERHAT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT KARACABEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmanın amacı Türkiye ve Almanya'da bulunan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerinin vücut kompozisyonu, fiziksel aktivite düzeyi ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesidir. Araştırmanın evrenini olarak: Düzce Üniversitesi, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Heidelberg Üniversitesi, Darmstadt Üniversitesi, Mainz Üniversitesi Spor Bilimleri Fakülteleri seçilmiştir. Bu bağlamda araştırmanın evrenini, Türkiye ve Almanya'dan seçilmiş üniversiteler oluşturmaktadır. Çalışma ile ilgili Düzce Üniversitesi Etik Kurul Raporu alınmiştır. Çalişmaya katılan öğrencilerden çalışmaya gönüllü katıldıklarına dair gerekli izinler alınmiştır. Öğrencilerin Fiziksel aktivite düzeyini belirlemek için Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği (IPAQ) 1, Yaşam kalitesini belirlemek için ise Yaşam Kalitesini Değerlendirme Anketi (Kısa Form-36) 2 kullanılmıştır. İstatiksel hesaplamalar, SPSS 16 programında tamamlanmış olup tanımlayıcı istatistik analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre kadın ve erkek katılımcılarda okullara göre fiziksel aktivite düzeylerinde anlamlı farklılıklar olduğu tespit edilmiştir (P< .05). Yaşam kalitesi bulgularının sonuçlarına göre Katılımcıların Yaşam kalitesi ortalama puanı en yüksek Darmstadt Üniversitesi' nde (erkek katılımcılar (X=80.30)), en düşük ise Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde (kadın katılımcılar (X=64.10)) tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The overall goal of this study was to evaluate body composition, physical activity level and the life quality of Physical Education and Sports School students study in Germany and Turkey. The population of the research was constituted by the Faculty of Sport Sciences of Duzce University, Faculty of Sport Sciences of Aydın Adnan Menderes University, Faculty of Sport Sciences of Mugla Sıtkı Koçman University, Faculty of Sport Sciences of Heidelberg University, Faculty of Sport Sciences of Mainz University, and Faculty of Sport Sciences of Darmstadt University. In this context, the population of the research was constituting of universities selected from Turkey and Germany. The International Physical Activity Scale (IPAQ) was used to determine the level of physical activity of the students, and the Survey of Quality of Life (Short Form-36) was used to assess the quality of life. Statistical analyses were performed using SPSS 16 Software.