Milli takım düzeyinde yarışan atletlerin yaşam kalitesi ve performans düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between the quality of life and performance levels of athletes competing at the national team level
  1. Tez No: 538588
  2. Yazar: TUNCAY ÖRS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT KARACABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Elit düzeyde atletizm branşı ile uğraşan sporcular uzun yıllar boyunca yüksek şiddette antrenmana maruz kalmaktadır. Bununla birlikte, eğitim, aile, çevre ve maddi sorunlar da sporcuların başarılarını tehlikeye düşürmektedir. Sporcuların sahip oldukları yaşam biçimlerinin antrenman ve devamında yarış esnasında gösterecekleri performansları etkileyeceği düşünülmektedir. Bu sebeple, çalışmanın amacı milli takım düzeyinde yarışan atletizm branşı sporcularının yaşam kaliteleri (YK) ve performans düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya Türkiye Atletizm Federasyonu'na bağlı kulüplerde spor yapan ve uluslararası düzeyde yarışmalara katılan 100 erkek ve 49 kadın atlet katılmıştır. Veri toplama aracı olarak yaşam kalite ölçeği (YKÖ) ve Uluslararası Amatör Atletizm Federasyonu (IAAF) tarafından yayınlanan puan tabloları kullanılmıştır. IAAF puanı ve her bir alt boyut için atma, atlama, koşu grupları; Kruskal Wallis testi ile karşılaştırılmış, değişkenlerin tanımlayıcı istatistikleri medyan (25.-75. persantil) olarak belirtilmiştir. IAAF puanları ve yaşam kalitesi arasında ilişkinin incelenmesi için Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Athletes at elite level are axposed to high intensity tarining for many years. However, the success of sportsmen also related to their education, family, environment and financial problems. The life style that athletes has rather than trainings is thought to affect their training and competition performances. For this reason, the aim of the current study was to evaluate the life quality and performance levels of elite athletes. 100 male and 49 female athletes competing at international level. Life Quality Assesment and IAAF scoring tables were used as data collection tools. The demographic data for the 149 elite athletes included in the study are given as the arithmetic mean ± standard deviation and percentile. IAAF scores and pitcher, jumping, running groups for each sub-dimension were analyzed with Kruskal Wallis test and the descriptive statistics of the variables were reported as median (25th-75th percentile). Non-parametric Spearman Correlation Analysis was used to examine whether there was a relationship between IAAF scores and quality of life.