Elit artistik cimnastikçilerin kişilik özelliklerinin araştırılması (Artistik Cimnastik Erkek Milli Takımı örneği)
A Research of personality traits of elite artistic gymnasts (sample of the Artistic Gymnastics Men National Team)
  1. Tez No: 107556
  2. Yazar: SERHAN KAPAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
vm ÖZET 'Elit Artistik Cimnastikçilerin Kişilik Özelliklerinin Araştırılması" (Artistik Cimnastik Erkek Milli Takımı Örneği) Serhan KAPAN Bu çalışmamızda, günümüz Performans ve Yüksek performans sporunun ihmal edilemez bir gerçeği olan, Spor Psikolojisinin önemli unsurlarından Kişilik konusunu irdeleleyerek siz değerli okuyucularımıza, konu ile ilgili olan araştırmacı ve meslektaşlarımıza takdim etmek istedik. Öteden beri yapılan çalışmaların sonucunda kişilik üzerine ortak bir tanım yapılamamasına karşın, kişiliğin nitelikleri ve onu oluşturan öğeler üzerinde araştırmacıların ulaştığı ortak kavramlar mevcuttur. Çalışmamızın ilk bölümünde, kişilik konusu üzerinde otorite sayılabilecek araştırmacı ve bilim adamlarının yaptıkları kişilik tanımlamalarına yer verilmiştir. Daha sonra etkileri, psikiyatri ve klinik psikolojide uygulama formları şeklinde günümüze dek uzanan temel kişilik kuramları ile toplumsal kişilik kuramlarından bahsedilmiştir. Bunu takip eden bölümde kişiliğin değerlendirilmesi ve ölçülmesi konusuna ilişkin olarak temel değerlendirme yöntemleri ile kişilik testleri konusuna değinilmiştir. İkinci bölümde, genişçe bir şekilde kişilik ve spor ilişkisi değerlendirildikten sonra ülkemizde kişilik ve spor konusu üzerine yapılan iki örnek çalışmaya yer verilmiştir. Son bölümde araştırma çalışmamız sunulmuştur. Araştırmamızı, milli takım düzeyinde, büyükler kategorisinde yarışan yirmi iki erkek artistik cimnastikçi üzerinde anket formu ve MMPI kişilik testi sunumu ve bunların değerlendirilmesi yoluyla gerçekleştirdik. Anket formları ve MMPI kişilik envanteri, sporculara, bağlı bulunduktan Ankara, İstanbul, İzmir ve Bolu'daki spor kulüplerinde, onların hazırlık dönemleri içinde uygulanmıştır. Araştırmada karşılaşılan güçlükler, ülkemizde bu spor dalıyla ilgilenen sporcu sayısının azlığından ve MMPFın teknik özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Buna karşınEX araştırmaya katılan sporcuların, testi büyük bir titizlik ve sabırla tamamlamaları, testin geçerliği için oldukça sevindirici olmuştur. Araştırma sonuçlan, anlaşılmalarının kolay olmalarını sağlamak amacıyla tablolar halinde sunulmuş ve sporcuların MMPF dan aldıkları alt testlere ah ortalama puanlar üzerinden ortak kişilik profili, profil kağıdı üzerine aktarılmıştır. Anahtar Sözcükler -Kişilik -Psikolojik Nüve -Tipik Davranışlar -Rol - İlişkili Davranış -Durum Yaklaşımı -Bireysel Nitelik Yaklaşımı -Karşılıklı Etkileşim Yaklaşımı -MMPI
Özet (Çeviri)
SUMMARY 'A Research of Personality Traits of Elite Artistic Gymnasts" (Sample of The Artistic Gymnastics Men National Team) Serhan KAPAN In this paper, we discussed the personality topic which was one of the most important elements of Sports Psychology that was unnegligible reality of today's Performance and High performance sport and we wanted to present this study for researchers dealing with this subject and our colleagues. There are some common concepts that researchers have accepted concerning the personality quality and the elements forming this quality although a common definition hasn't been made on personality at the end of these researchers from of old. In the first chapter of our study, we mentioned personality definitions that were made by some scientists and researchers being an authority on the subject of personality. And than we pointed out social personality theories and basic personality theories whose effects have been present up to now in the form that has been applied in psychiatry and clinical psychology. Later we touched on the subject of basic evaluation methods and personality tests concerning the subject of personality evaluation and measurement. In the second chapter, two sample studies were dealt with on the personality and sports subjects in Turkey after the relationships between personality and sport were evaluated in great detail. And in the last chapter, our studies were introduced. Our research was carried out through a questionnaire and MMPI personality test presentation and their evaluation on twenty-two men artistic gymnasts competing in category of adults on the level of national team. Within the period of training the questionnaires and the MMPI personality inventory were used sportsmen in the sports clubs in Ankara, Istanbul, İzmir and Bolu. The difficulties faced in this research resulted from the MMPI technical peculiarities and the smallness of the number of sportsmen dealing with this branch in our country. Despite this, the fact that the sportsmen who participated in this researchXI completed the test with great care and perseverance was quite satisfactory in terms of test reliability. The results of the study were presented in graphs in order to make them clearer and a common personality profile was drawn with the help of the average points that the sportsmen got from those subtests. Key Words -Personality -Psychological Core -Typical Responses -Role - Related Behavior -Situation Approach -Trait Approach -Interactional Approach -MMPI