Özel beden eğitimi ve spor tesisleri hizmet kalitesinin araştırılması: Muğla il örneği
Investigation of the quality of special physical education and sports facilities: the provincial provision of Muğla
- Tez No: 538593
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAYANSALDUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, özel beden eğitimi ve spor tesisleri hizmet kalitesinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Günümüz sporunun temel sorunlarından olan spor hizmetlerinin kalitesi, kullanımı ve etkinliği üzerine yapılmış olan çalışmanın sporun temel alanı adına önem taşıdığı düşünülmektedir. Çalışmanın evrenini, Muğla merkezde bulunan 17 özel beden eğitimi ve spor tesisi teşkil etmiştir. Örneklemini ise Muğla merkezde bulunan ve izin alınabilen 7 özel beden eğitimi ve spor tesisi üyeleri arasından araştırmaya gönüllü olarak katılan bireyler oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Lam (2000), tarafından geliştirilen“Service Quality Assesment Scale”ölçeği kullanılmıştır. Ölçek, Gürbüz (2003), tarafından geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılarak Türkiye için uyarlanan“Hizmet Kalitesi Değerlendirme Ölçeği”dir. Ayrıca, araştırmada tanımlayıcı bilgiler olarak kullanılmak üzere katılımcılara demografik bilgi formu verilmiştir. Araştırmaya katılan örneklem grup random sistemi ile rastgele seçilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde Kolmogorov Smirnov normallik testi yapılmıştır. İkili değişken arasındaki farklılığı İndependent t-test ile gruplar arasındaki farklılık tespiti için tek yönlü varyans analizi (One Way Anova) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is investigated with the aim of analysing special physical education and sports facilities service quality. The study that to be made about sports facilities quality, usage, effectiveness that some of the major issues of sports on these days, is considered having an important place in basic field of sport. Residing people in city center of Muğla created scope of this study, therefore, individuals who participated in our research voluntarily created its sample. Based on ''Service Quality Assesment Scale'' developed by Lam(2000) as a data tool, that adopted to Turkey revising validity and reliability by Gürbüz(2003) as a ''Hizmet Kalitesi Değerlendirme Formu'' was used in research. Furthermore, demographic information form was applied to use as descriptive information in research. Sample group in research was selected indiscriminately using random system. Kolmogorov Smirnov normality test was used to analyze the data. One-way analysis of variance (One Way Anova) was used to determine the difference between the binary variables and the independent t-test.