Gençlerin dismenore deneyimlerinin incelenmesi
Investigation of young people's experience in dysmenorrhea
- Tez No: 538592
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZER ER GÜNERİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Özet Gençlerin Dismenore Deneyimlerinin İncelenmesi Bu araştırma gençlerin primer dismenore deneyimlerinin Kolcaba'nın Konfor Kuramı'na göre incelenmesi ve dismenoreyle başetme yöntemlerinin belirlenmesi amacıyla nicel ve nitel olmak üzere iki yöntem ile yapılmıştır. Araştırma, Balıkesir'de Sağlık Yüksekokulu hemşirelik bölümü öğrencileri ile 2016-2017 ve 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı içinde 01 Mart2017-01 Mart 2018 tarihleri arasında yapılmış, veriler birey tanıtım formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada primer dismenoresi olan gençleri belirlemek üzere ilk olarak nicel veriler toplanmıştır. Nicel veri toplama aşamasında örneklem seçimine gidilmeksizin evrenin tamamına (n=451) ulaşmak hedeflenmiş, anketin yapıldığı gün okulda bulunan 363 öğrenciye ulaşılmıştır (%80,48). Nitel veri aşamasında primer dismenore tespit edilen öğrenciler yüzyüze görüşmeye alınmıştır. Veriler doyma noktasına geldiğinde nitel veri toplama aşaması sonlandırılmıştır (n=14). Nicel veriler toplandıktan sonra SPSS 15,0 programına girişi yapılmış ve oran (yüzde), ortalama standart sapma analizleri yapılmıştır. Nitel veri kısmında gençler ile yapılan görüşmeler dijital ses kayıt cihazına kayıt edilmiştir. Ses kayıtları hiçbir değişiklik yapılmadan yazıldıktan sonra tekrar dinlenerek kontrol edilmiştir. Yazılı dokümanların incelenmesinde, kodların ve kategorilerin oluşturulması için içerik analizi, tümevarımcı ve tümdengelimci kategori oluşturma teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri sonucunda; öğrencilerin yaş ortalaması 20.01±1.6, menarş yaşı ortalaması 13.13±1.11, ağrı şiddeti ortalaması 5.93±2.70 olarak bulunmuştur. Öğrencilerin 71'i (%19.6) annesinin, 71'i (%19,6) kız kardeşinin dismenore yaşadığını, 144 öğrenci de (%39,7) menstrusyon sırasında ağrının alt karın, kasık bölgesinde yoğunlaştığını belirtmiştir. Araştırmada nitel veriler sonucunda, dismenorenin bütüncül konfora göre etkilerine ait; dismenorenin fiziksel etkileri, dismenorenin sosyokültürel etkileri, dismnenorenin psikospritüel etkileri, dismenorede çevresel değişkenler, dismenoreyi etkileyen değişkenler, sağlığı geliştirmeye yönelik davranışlar temaları oluşmuştur. Dismenore bireysel konfor boyutlarına göre incelendiğinde en çok ağrının etkisinin ferahlama boyutunda ortaya çıktığı görülmüştür. Araştırma bulguları sonucunda gençlerin dismenoreye yönelik sağlığı geliştirici davranışlar konusunda danışmanlığa ihtiyacı olduğu düşünülmüştür. Gençlere dismenore, dismenore fizyolojisi, dismenorede sağlığı geliştirici davranışlar konusunda danışmanlık verilmesinin kadın sağlığının gelişmesine katkı sağlayacağı düşünülmüştür. Anahtar Kelimeler;adölesan; dismenore; menstrüasyon.
Özet (Çeviri)
Abstract Investigation of Young People's Experience in Dysmenorrhea This research was carried out to investigate the primary dysmenorrhea experiences of young people according to Kolcaba's Comfort Theory and to determine the methods of coping with dysmenorrhea by using quantitative an qualitative methods. The study was conducted between 2016-2017 and 2017-2018 academic year in Balıkesir with the students of nursing department between March 01, 2015 and March 01, 2018 and the data were collected by using an introductory form and semi-structured interview form. Firstly, quantitative data were collected in order to identify young people with primary dysmenorrhea. In the quantitative data collection phase, it was aimed to reach the whole of the universe (n = 451) without going to the sample selection and 363 students (80.48%) were found in the school on the day of the survey. At the qualitative data stage, primary dysmenorrhea was detected. When the data reached the saturation point, the qualitative data collection phase was terminated (n = 14). After collecting quantitative data, SPSS 15.0 program was entered and ratio (percentage), mean standard deviation analyzes were performed. Interviews with young people in the qualitative data section were recorded on a digital voice recorder. The audio recordings were written without any changes and then has been cheked again by listening. In the analysis of written documents, content analysis, inductive and deductive category creation techniques were used to create codes and categories. As a result of the quantitative data; The mean age of the students was 20.01 ± 1.6, the mean menarch age was 13.13 ± 1.11 and the mean pain severity was 5.93 ± 2.70. 71 of the students (19.6%) stated that his mother and 71 (19.6%) sisters had dysmenorrhea and 144 students (39.7%) had concentrated on the lower abdomen and groin during the menstruation. As a result of the qualitative data in the study, the effects of dysmenorrhea on total comfort; physical effects of dysmenorrhea, sociocultural effects of dysmenorrhea, psychospritual effects of dysmenorrhea, environmental variables in dysmenorrhea, variables affecting dysmenorrhea, health promotion behaviors. When dysmenorrhea was examined according to individual comfort dimensions, it was observed that the effect of pain was mostly seen in relief dimension. As a result of research findings, it is thought that young people need counseling about health promotion behaviors towards dysmenorrhea. It was thought that giving counseling to young people about dysmenorrhea, dysmenorrhea physiology, dysmenorrhea and health promotion behaviors would contribute to the development of women's health.. Keywords; adolescent; dysmenorrhea; menstruatıon.