6. sınıf kuvvet ve hareket ünitesinde gerçekleştirilen Algodoo temelli etkinliklerin öğrencilerin tasarım becerilerine ve akademik başarılarına etkisi
Evaluation of the impact of engineering design-based activities through Algodoo performed in 6th-grade force and motion unit on design skills and academi̇c achievement of the students
  1. Tez No: 538594
  2. Yazar: İBRAHİM EVREN ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDEF CANBAZOĞLU BİLİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmada, 6. sınıf“Kuvvet ve Hareket”ünitesinde gerçekleştirilen Algodoo temelli etkinliklerin, öğrencilerin tasarım becerilerine ve akademik başarılarına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca araştırmada öğrencilerin etkinliklere yönelik görüşlerin incelenmesi de araştırmanın amaçları arasında yer almaktadır. Araştırmada ön test son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmış ve bu araştırma, 2016-2017 eğitim-öğretim yılında, İstanbul ilinde orta sosyo-ekonomik düzeye sahip bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 50 öğrenci (25 öğrenci kontrol grubu, 25 öğrenci deney grubu) ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın deney grubunda dersler araştırmacı tarafından geliştirilen mühendislik tasarım temelli Algodoo etkinlikleri çerçevesinde işlenirken, kontrol grubunda fen bilimleri ders kitabı takip edilerek, öğretim programının öngördüğü şekilde işlenmiştir. Fen Bilimlerine yönelik akademik başarı testi, fen günlükleri, çalışma yaprakları, video kayıtları ve araştırmacı notları araştırmanın veri toplama araçlarını oluşturmaktadır. Elde edilen nicel verilerin analizinde parametrik testlerden, nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yönteminden yararlanılmıştır. Deney grubundaki öğrencilerin tasarım becerilerindeki değişimi değerlendirmek amacıyla da“Mühendislik Tasarım Sürecini Değerlendirme Dereceli Puanlama Anahtarı”(NASA, 2015) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda“Kuvvet ve Hareket”ünitesinde gerçekleştirilen mühendislik tasarım temelli Algodoo etkinliklerinin, öğrencilerin akademik başarılarının artmasına katkı sağladığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin mühendislik tasarım süreci adımlarından;“problemin veya ihtiyacın belirlenmesi”,“olası çözümler geliştirme”,“prototipi yapılandırma”,“çözümleri test etme ve değerlendirme”ve“çözümü sunma”kriterlerinde gelişim gösterdikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this reseach, it is aimed to state precisely that the effect of engineering design-based Algodoo activities that are used in the Force and Motion Unit on the 6th grade students' designing abilities and academic success. Besides, analysing the ideas of the students about the activities is the sub-aim of the survey. In this research, pretest-posttest control group experimental design was used and besides the research is done with 50 students (25 control group, 25 experimental group) who are the six grade students of a midddle class public school in 2016/2017 Academic year. While the lessons of the experimental group are taught and developed by the teacher and the teacher used the engineering design- based Algodoo activities during the lessons. On the other hand, the lessons are held through the middle school science curriculum from the public book to the control group. Academic success tests, science journals, activity handouts, video records and researchers' notes are data collection tools of this research. In the quantitative analysis of the data, parametric tests were used; on the other hand, in the qualitative analysis of the data is examined by the content analysis. In order to evaluate changes in the abilities of the students in the research group,“The Evaluation of the Engineering Designed Process Scoring Rubric”was used (NASA, 2015). At the end of the research, it is determined that the engineering design-based Algodoo activities which are used in the Force and Motion Unit contributes a visible increasing success of the students. The students show evaluation in these following steps of the engineering design process;“Identifying the need or the problem”,“Developing the possible solutions”,“Constructing the prototype”,“Testing and evaluating the solutions”and“Presenting the solution”.