Kısmi türevli integro diferensiyel denklemlerin çözümleri üzerine
On solutions of partial integro differential equations
  1. Tez No: 538597
  2. Yazar: GAMZE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışmasında; birçok sosyal branşta ve fizik, mühendislik gibi farklı bilim dallarında ortaya çıkan kısmi türevli integro-diferensiyel denklemlerin çözümü, iki katlı Laplace dönüşümü olarak adlandırılan bir hesaplama yöntemi ile verilmektedir. Her şeyden önce, kısmi türevli integro-diferensiyel denklemini çözmek için bir algoritma sunuldu ve daha sonra birçok integro-kısmi diferansiyel denklemi çözmek için bu yeni algoritma kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this thesis; the solution of partial integro differential equations which arise in different fields of science such as physics, engineering and many social branches are given by a computational method which is named double Laplace transform method. First of all, we expressed an algorithm to solve partial-integro differential equations and applied this new algorithm to many integro-partial differential equations.