Farklı alanlarda öğrenim gören lise öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ile akademik başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between physical activity levels and academic achievements of high school students learning in different areas
  1. Tez No: 538596
  2. Yazar: İSA AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAYANSALDUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmanın amacı farklı alanlarda öğrenim gören lise öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ile akademik başarıları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya Muğla il merkezinde bulunan dört farklı lisede öğrenim gören toplam 400 öğrenci dâhil edilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin fiziksel aktivite düzeylerinin tespit edilmesinde Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi, akademik başarının ölçütü olarak öğrencilerin genel not ortalama puanları kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizleri SPSS veri analiz programında standart sapma, ortalama ve varyans analizleri, farklılıkları belirlemek için ise One Way Anova, Mann Whitney U testi, korelasyon analizlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between the levels of physical activity and academic achievement of high school students studying in different fields. A total of 400 students from four different high schools in Muğla city center were included in the study. The International Physical Activity Questionnaire was used to determine the physical activity levels of the students participating in the study, and the general grade point average scores of the students were used as the criterion of academic success. Statistical analysis of the data obtained from the study was performed using standard deviation, mean and variance analysis in SPSS data analysis program, and One Way Anova, Mann Whitney U test and correlation analysis to determine the differences.