Kadmiyum'un neden olduğu karaciğer, akciğer ve böbrek hasarı üzerine Sildenafil'in koruyucu etkisi
Protective effect of Sildenafil on Cadmium-induced liver, lung and kidney injury
- Tez No: 538633
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKNUR AKTAY, PROF. DR. FATMA AKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kadmiyum'un Neden Olduğu Karaciğer, Akciğer ve Böbrek Hasarı Üzerine Sildenafil'in Koruyucu Etkisi Amaç: Bu çalışmanın amacı kadmiyum ile indüklenen karaciğer, akciğer ve böbrek toksisitesine karşı sildenafilin koruyucu etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Sprague Dawley cinsi dişi sıçanların (n=28) kadmiyumla oluşturulmuş karaciğer, akciğer ve böbrek doku toksisitesi için serum AST, ALT, kreatinin, BUN ve CK-MB ile oksidatif stres göstergelerinden doku TBARs, GSH, T-SH ve enflamasyonda kötü prognoz göstergesi sayılan doku IL-6, TNF-α düzeyleri ile histopatolojik durum değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Protective Effect of Sildenafil on Cadmium-caused Liver, Lung and Kidney Injury Aim: The aim of this study was to investigate the protective effect of sildenafil against cadmium-induced liver, lung and kidney toxicity. Material and Method: Sprague Dawley female rats (n=28) are for cadmium-induced liver, lung and kidney tissue toxicity, biochemical parameters serum AST, ALT, creatinine, BUN and CK-MB, tissue TBARs from lipid peroxidation indicators, tissue GSH and T-SH levels from tissue antioxidant parameters, tissue IL-6 and TNF-α levels which are considered as indicators of poor prognosis in inflammation and histopathological status were evaluated.