Reklam medyalarında tipografik çözümler
  1. Tez No: 53871
  2. Yazar: REHA AKYIL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR KANTARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Radyo-Televizyon, Fine Arts, Radio and Television
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmanın amacı; reklam sektöründe kullanılan tipografinin, tasarım tarafından verilmek istenen fikri, en doğru ve etkili bir şekilde nasıl iletebileceğinimc belirlenmesidir. Bunun yanısıra, araştırmanın, Grafik Anasanat dalında eğitim gören öğrencilere yada tipografi konusuna ilgi duyan kişilere yol gösterici nitelikte olması düşünülmüştür. Birinci bölümde; yazının ve alfabenin icat edilmesi ve ilk tasarlanan baskı yazıları incelenmiştir. İkinci bölümde; reklam ve medyanın genel tanımları yapılarak reklam medyası açıklanmıştır. Üçüncü bölümde; hedef kitlenin konuyu daha iyi algılayabilmesi için düşünülen tipografi çeşitleri ve algılamayı kolaylaştıran etmenler incelenmiştir. Dördüncü bölümde; tipografide önemli bir olgu olan okunabilirlik alışkanlıkları ve yazıların mesajı hangi şekilde sağlıklı ve doğru olarak iletebilecekleri incelenmiştir. Beşinci bölümde; reklam medyalarında kullanılan tipografinin daha etkili ve doğru kullanılabilmesi için gerekli olan renk konusu, tipografinin resimle birlikte kullanılması ve kağıt ile baskı türleri incelenmiştir. Altıncı bölümde; günümüz tipografisinin şekillenmesinde etkili olan sanat akımları ve yenilikçi hareketlerle, dijital teknolojinin gelişmesinin tipografiye ve karakter tasarımınaIll etkileri, buna bağlı olarakta tipografi sanatçılarının fikirleri ile daha çok tipografi için kullanılan bilgisayar programları incelenmiştir. Yedinci bölümde; görsel - işitsel medyada kullanılan tipografinin doğru ve etkili bir biçimde nasıl kullanıldığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine how the typography used in advertising sector can communicate the idea that is targete to be communicated in the design. Also the research is aimed to work as a guide to students of graphic design and/or people who are interested in typography. In the first chapter; the invention of writing and the alphabet and early printed texts are examined. In the second chapter; a general description of media is given and advertising media is explained. In the third chapter; typography types which are designed in order to obtain a complete understanding of the message by the target audience and effects that easies the perception are examined. In the fourth chapter; as an important aspect of typography, reading habits and in which way the typography can communicate the message correctly and effectively are examined. In the fifth chapter; colour which is important for advertising typography in order to use it more correctly and effectively, usage of typography with pictures and photographs and paper and printing types are examined.V In the sixth chapter; the schools of art and neo-movements that are effective in today's typography, the effects of the developments in digital technology on typography and type design, in connection to that; the ideas of typography artists and computer softwares for typography are examined. In the seventh chapter; how the typography used in visual - auditory media is used correctly and efffectively is examined.