Media impact on attitudes towards the advertisement
Medya tutumlarının reklam tutumlarına olan etkisi
  1. Tez No: 718559
  2. Yazar: BİLGE ERKÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YONCA ASLANBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Organizasyon Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu tezin amacı medya kanallarına yönelik tutumların reklama yönelik tutumlar üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını anlamaktır. Çalışmanın odak noktası TV, internet (masaüstü / dizüstü bilgisayar) ve mobil medya kanalları ve video reklamlarıdır. Çalışmada, hem Medyaya Yönelik Tutumlar hem de Belirli bir Reklama Yönelik Tutumlar kavramsallaştırılmıştır. Medyaya yönelik tutumlar, geleneksel medya deneyimi ve yeni medya teknolojilerinden kaynaklanan interaktiflik ve kontrol gibi özelliklerin de dahil olduğu Deneyim, Teknolojik, Duygusal ve Sosyal boyutlarını içermektedir. Toplam 531 katılımcı ile, 3 medya kanalının her birinde bağımlı ve bağımsız değişkenlerin ölçüldüğü deneysel bir araştırma yapılmıştır. Çalışma, mobil medyaya yönelik tutumların TV ve internet (masaüstü / dizüstü bilgisayar) medyalarına kıyasla daha güçlü olduğunu ortaya koymuştur. Medya tutumlarının duygusal ve sosyal boyutlarında İnternet medyası en düşük değerlendirmeyi almıştır. Ayrıca, TV medyası ve mobil medyada, medyaya yönelik tutumların reklama yönelik tutumlar üzerinde önemli etkisi olmuştur. Internet medyasında ise zayıf bir etki gözlemlenmiştir. TV medyasında, daha derinlemesine ve detaylı değerlendirme yapan Z jenerasyonunda ve kadınlarda, tüm Deneyim, Teknolojik, Duygusal ve Sosyal boyutlardaki medya tutumlarının reklama yönelik tutumlar üzerinde önemli etkisi olmuştur. X jenerasyonunda, erkeklerde ve TV medyasını yoğun kullanlarda ise Deneyim ve Teknoloji ile ilgili medya tutumlarının reklama yönelik tutumlar üzerindeki etkisi, önemli olmuştur. Mobil medyada, düşük sosyoekonomik grubun Deneyim, Teknolojik, Duygusal ve Sosyal boyutlardaki medya tutumları reklama olan tutumlarını etkilemiştir. Ayrıca mobil medyayı yoğun kullananlar, X jenerasyonu ve erkekler gibi belirli demografik gruplar reklam değerlendirirken, bazı boyutlardaki medya tutumları etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose of this thesis is to understand whether attitudes towards media channels have any impact on attitudes towards the advertisement. Focus of study is TV, internet (desktop/laptop), and mobile media channels, and video advertisement. The study conceptualizes both factors of attitudes towards media and attitudes towards a specific advertisement. Attitudes towards media include Experience, Technological, Emotional and Social dimensions, where traditional media experience and factors that arise from technology of new media such as interactivity and control are included. An experimental research is conducted with 531 respondents where dependent and independent variables, are measured in each of 3 media channels. Study revealed that attitudes towards media are stronger for mobile media compared to other media of TV and internet (desktop/laptop). In emotional and social type of media attitudes, internet had the lowest endorsement. Additionally, attitudes towards media had significant effect on attitudes towards the advertisement in TV and mobile media, yet negligible effect in internet media. In TV media, media attitudes impact on attitudes towards the advertisement was significant on all types of media attitudes: experience, social, technological, and emotional types, for generation Z and females, who have more sophisticated, elaborated evaluation. Experience, and technological considerations were significant for generation X, males, and heavy users of TV media. In Mobile media, low socioeconomic group's media attitudes on all 4 dimensions of experience, social, technological, and emotional, affected their attitudes towards the advertisement. High users of mobile media and certain demographics like generation X, males, considered few types of media attitudes while evaluating the advertisement.