11-14 hafta gebeliği olan hastalarda fetal timus volümü ile ileri gebelik haftalarında preeklampsi gelişimi arasında ilişki var mıdır?
Is there any relation between fetal thymus volume and preeclampsia development in later pregnancy?
- Tez No: 538710
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE SEDA GÜVENDAĞ GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Preeklampsinin tam etiyolojisi bilinmemekle birlikte etyolojide immünolojik faktörleri düşünülmektedir. Timus, fetal immün sistemin gelişiminde rol oynayan ana organlardan biridir. Çalışmamızda 1. Trimesterde fetal timus boyutunun ultrasonografik olarak ölçülerek preeklampsi gelişme olasılığının öngörülmesi amacıyla 11-14. hafta rutin fetal ultrasonografik taramaya timüs volümünün 3 boyutlu ölçümünü de ekleyerek preeklampsi ile fetal timus volümü ilişkisi karşılaştırılacaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma prospektif klinik bir araştırma niteliğindedir. Şubat 2017- Ocak 2018 tarihleri arasında Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na gebelik takibi için başvuran herhangi risk faktörü içermeyen 11-14. gebelik haftasında toplam 100 gebe kadın çalışmaya dahil edildi. Tüm katılımcıların yaş, gravida, parite, BMI, başvuru sırasındaki kan basınçları, CRL ölçümü kaydedildi. Bu sırada VOCAL programı ile ölçülen fetal timus volümleri ve gebelik haftası kaydedildi. Olgular gebelik sürecinde takip edildi ve preeklampsi gelişimi, doğumun olduğu gebelik haftası, doğum şekli, yenidoğan ağırlığı ayrı ayrı kaydedildi. Tüm veriler SPSS 13.0 programında kodlanarak girildi. Student-t test ve Ki-kare Testi ile istatistiksel analiz yapıldı. Sınır değer belirleme için ROC curve analizi kullanıldı. Preeklampsi görülen ve görülmeyenlerin verileri karşılaştırıldı. Timus volümünün preeklampsiyi önceden belirleyebilmesi durumu binary logistic regresyon analizi kullanılarak test edildi.P değeri
Özet (Çeviri)
IS THERE ANY RELATION BETWEEN FETAL THYMUS VOLUME AND PREECLAMPSİA DEVELOPMENT IN LATER PREGNANCY? Objective: The exact etiology of preeclampsia remains unclear but is known to involve immunological factors. The thymus is one of the main organs involved in the development of the fetal immune system. The aim of this study was to explore the association between fetal thymus volume on ultrasound and preeclampsia by adding the 3-dimensional measurement of thymus volume to the routine fetal ultrasound scan at 11-14 week of gestation. Materıal and Methods: We performed a prospective clinical study in 100 pregnant women in their first trimester of pregnancy who attended the Fetal Medicine Unit of the Medicine Faculty of Karadeniz Technical University from February 2017 to January 2018. Maternal age, gravida, para, BMI, blood pressure, gestational age, CRL and fetal timus volume measured with VOCAL programme are recorded. For all patients routine clinical and ultrasound examinations were performed during pregnancy. Gestational age at birth, way of birth and newborn birthweight were recorded. The results were statistically compared in the SPSS 13.0 program. Student-t test and ki-square test were used for statistical analysis. ROC curve analysis was used for limit values. The data of patients with preeclampsia and without preeclampsia were compared. The ability of the thymus volume to predict the preeclampsia was tested using binary logistic regression analysis. P value