Preoperatif nöromusküler elektrik stimülasyonunun fast-track diz artroplastisi sonrası hastaların quadriceps kas kuvvetine ve fonksiyonel durumuna etkisi
The effects of preoperative neuromuscular electrical stimulation on the quadri̇ceps muscle strength and functional status of patients with fast-track knee artroplasty
  1. Tez No: 538711
  2. Yazar: RAZİYE ŞAVKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL BÜKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Ortopedi ve Travmatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı cerrahi öncesi uygulanan nöromusküler elektrik stimülasyonunun (NMES) fast-track total diz artroplastisi (TDA) sonrası hastaların quadriceps kas kuvveti, fonksiyonel durumu ve yaşam kalitesine etkisini belirlemektir. Yöntem: TDA cerrahisi geçirecek olan 40 hasta randomize olarak 2 gruba ayrıldı (çalışma gurubu:n=20, kontrol grubu:n=20). Çalışma grubundaki hastalara cerrahi öncesi 6 hafta, haftada 5 gün, 20 dakika NMES uygulandı. Kontrol grubundaki hastalar hiçbir müdahale yapılmadan 6 haftalık cerrahi bekleme listesine alındı. Hastaların tümüne fast-track cerrahi protokolü uygulandı. Hastalar cerrahiden sonra standart ev egzersiz programına alındı. Değerlendirmeler cerrahi öncesi başlangıçta ve 6 haftalık NMES uygulaması/bekleme süresi sonunda, cerrahi sonrası birinci ve üçüncü ayda yapıldı. Ağrı Görsel Analog Skala, Western Ontario McMaster Üniversitesi osteoartrit indeksi (WOMAC) ve Diz incinme ve osteoartrit sonuç skoru (KOOS) ağrı alt ölçekleriyle, diz eklem hareket açıklığı ve Q açısı dijital gonyometreyle (HALO Medical Devices, Avustralya), quadriceps ve kalça abduktör kas kuvveti el dinamometresiyle (Commander Muscle Tester, JTech, USA), hasta tarafından bildirilen aktivite limitasyon ölçümleri WOMAC, Alt Ekstremite Fonksiyonel Skalası ve KOOS'la, performansa dayalı aktivite limitasyon ölçümleri 30 saniye sandalyeye otur-kalk testi, 40 metre hızlı tempo yürüme testi, merdiven çıkıp inme testiyle, yaşam kalitesi Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği–Kısa Formu ve Kısa Form-36'yla, uyku kalitesi Pittsburgh Uyku Kalite İndeksiyle değerlendirildi. Bulgular: Çalışma grubundaki hastaların yaş ortalaması 64.1±5.06 yıl, kontrol grubunda 64.25±5.52 yıldı (p=0.929). NMES uygulaması sonrası WOMAC ağrı, WOMAC toplam ve KOOS günlük yaşam skorlarında istatistiksel olarak anlamlı gelişmeler saptandı (p≤0.05). Hastaların diz eklem hareket açıklığı ve quadriceps kas kuvvetinde farklılık yoktu (p>0.05). Performansa dayalı aktivite limitasyon skorlarında ve yaşam kalitesinde istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte iyileşmeler olduğu gözlendi. Cerrahi sonrası ölçümlerde gruplar arasında farklılık yoktu (p>0.05). Sonuç: NMES'in ağrı, hasta bildirimli ve performansa dayalı fiziksel fonksiyonlarda ve yaşam kalitesinde cerrahi öncesi gelişmeler sağlamak açısından yararlı etkileri olsa da cerrahi sonrası sonuç ölçümleri açısından ek fayda sağlamadığını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the present study was to determine the effect of preoperative neuromuscular electrical stimulation (NMES) on quadriceps muscle strength, functional status and quality of life in patients wıth fast-track total knee artroplasty (TKA). Methods: Forty patients who underwent TKA surgery were randomly divided into two groups (intervention group n=20, control group n=20). 20 minute electrical stimulation applied to the intervention group 5 days a week for 6 weeks. Patients in the control group were included in the 6-week surgical waiting list without any intervention. Fast-track surgical protocol was applied to all patients. Patients were enrolled in standard home exercise program after surgery. Evaluations were performed at baseline and at the end of the 6 week NMES application/waiting period and first and third months after surgery. Outcome measures for pain were visual analogue scale pain score, Western Ontario McMaster osteoarthritis index (WOMAC) and Knee injury and Osteoarthritis Outcome Score (KOOS). Knee range of motion and Q angle were assessed with digital goniometer (HALO Medical Devices, Australia), quadriceps and hip abductor muscle strength with hand-held dynamometer (Commander Muscle Tester, JTech, USA). WOMAC, Lower Extremity Functional Scale and KOOS scales were used for determine patient-reported activity limitations. 30-s chair-stand test, 40 m fast-paced walk test, stair-climb test were performed for performance-based activity limitation. Quality of life (The World Health Organization Quality of Life Instrument, Short Form and Short Form-36) and sleep quality (Pittsburgh Sleep Quality Index) were evaluated. Results: The mean age of the patients in the study group was 64.1±5.06 years and in the control group 64.25±5.52 years (p=0.929). There were statistically significantly improvements in WOMAC pain, WOMAC total and KOOS daily living scores after NMES application (p≤0.05), but there was no differences in knee range of motion and quadriceps muscle strength (p>0.05). Although not statistically significant, improvement in performance-based physical functions and quality of life was observed. There was no significant difference between groups in postoperative measurements (p> 0.05). Conclusion: We think that although preoperative NMES has beneficial effects in terms of pain, patient-reported and performance-based physical functions and quality of life it does not provide any additional benefit in terms of post-surgical outcomes.