Kırmızı kıskaçlı kerevitlerde (Cherax quadricarinatus) kapalı devre sistemlerde üremenin hormonlarla uyarılması ve yoğun yavru üretim tekniklerinin geliştirilmesi
Hormonal stimulation of reproduction and development of intensive juveniles production techniques in the red claw crayfish Cherax quadricarinatus in recirculation systems
  1. Tez No: 538729
  2. Yazar: DERYA DAĞDANAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KUMLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez kırmızı kıskaçlı kerevitin (Cherax quadricarinatus) yetiştiriciliğinin ülkemizde geliştirilebilmesine yönelik olarak dört ayrı deneme halinde yürütülmüştür. I. Denemede; üremenin kontrol altına alınabilmesi amacıyla iki farklı hormon enjeksiyonu (Methyl Farnesoate (MF) ve Serotonin) ve göz sapı kesiminin bu kerevitin üreme performansına etkileri araştırılmış, II. Denemede; anneyi yeni terketmiş yavrularda mortaliteyi düşürmek amacıyla, canlı Artemia ve taze yemle besleme olanakları test edilmiş, III. Denemede; farklı stoklama yoğunluklarında (20, 40, 60 ve 80 adet/m2) üretim verimliliğinin arttırılmasına çalışılmış, ve IV. Deneme ise; üç katlı tank sisteminde kapalı devre sistemle (RAS) birim üretim alanından yüksek miktarda yavru üretilmeye çalışılmıştır. I. Denemede; en yüksek GSI değerleri MF (1.88), göz sapı kesimi (1.62) ve serotonin gruplarında elde edilmiş, ancak bu değerler kontrol gruplarından (1.28-1.47) farksız çıkmıştır (P>0.05). Dişi gram başına ovaryum ağırlığı MF, serotonin ve göz sapı kesimi gruplarında en yüksek bulunmuştur (sırasıyla 18.29, 15.71 ve 15.44 g) (P>0.05). Estradiol, progesteron, total testosteron, toplam protein, trigliserit ve laktat değerleri ile birlikte ALP, AST ve ALT seviyeleri tüm gruplarda benzer bulunmuştur (P>0.05). II. Denemede; en yüksek yaşama oranı canlı Artemia ile (%83.81) ve yapay yem (%80) ile, en düşük değer ise kalamar ile beslenen yavrularda (%58.10) belirlenmiştir (P0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out in four different experiments in order to develop the red claw crayfish (Cherax quadricarinatus) cultivation in Turkey. In the 1st Experiment; in an attempt to control reproduction, two different hormone injections (Methyl Farnesoate (MF) and Serotonin) and unilateral eyestalk ablation were tested on the reproductive performance of this crayfish. In the 2nd Experiment; feeding live Artemia or fresh minced feeds were tested to decrease mortality in the new offspring. In the 3rd Experiment; production efficiency at different stocking densities (20, 40, 60 and 80 pcs/m2) were investigated, while in the 4th Experiment; a three-stacked tank design operating with a recirculation system (RAS) was studied to produce a large amount of offspring from the unit production area. In the 1st Experiment; the highest GSI values were obtained in MF (1.88), eyestalk ablation (1.62) and serotonin groups, but these values were not different from the control groups (1.28-1.47) (P>0.05). The ovary weight per gram of female was found to be highest in the MF, serotonin and eyestalk ablation groups (18.29, 15.71 and 15.44 g, respectively) (P>0.05). Estradiol, progesterone, total testosterone, total protein, triglyceride and lactate as well as ALP, AST and ALT levels were similar in all groups (P>0.05). In the 2nd Experiment; the highest survival rate was sustained by live Artemia (83.81%) and artificial feed (80%) and the lowest by minced squid (58.10%) (P0.05).