Development of computational fluid dynamics (CFD) based topology optimization codes in openfoam
Openfoamda hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) esaslı topoloji optimizasyon kodlarının geliştirilmesi
  1. Tez No: 538728
  2. Yazar: NİYAZİ ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM ERASLAN, PROF. DR. HASAN UMUR AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Optimizasyon endüstride daha verimli üretim ve tasarım yapabilmek için, performansında büyük etkisi olmasından dolayı mühendisler tarafından yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Son yıllarda yapısal mekaniği topoloji optimizasyonunda önemli miktarda çalışma yapıldı. Fakat akışkanlar mekaniği ve ısı transferi konularında çok sık kullanılmıyor, bu tezde bu alanlardaki etkisini artırma amaçlanıyor. Ayrıca bu çalışmada farklı alanlardaki vakalar için açık kaynaklı kodlar geliştirmek planlanıyor. Araştırılacak vakalar, kanallı akış, salt ısı iletimi, dirsek akışı ve termal akış olacaktır. Optimizasyon matematiği ve mühendisliğin farklı dallarını birleştiren çoklu-disiplinli bir alan. Farklı vakaları çözerken topoloji optimizasyonu ile eklenik metodu kullanıyor. Geliştirilen kodlar OpenFOAM'da derleniyor ve bu konuyu geliştirmek isteyen araştırmacılara yardımcı olması için teze eklendi. Ayrıca tezdeki vakalardan birinin OpenFOAM'da paralel hesaplama çalışması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Optimization has been commonly used by engineers in industry to design and fabricate products efficiently, since it has a great impact on the performance. The recent decades have witnessed an important amount of work in design optimization in structural mechanics. However, topology optimization is less commonly used in fluid mechanics, heat transfer, and thermal-fluid flow problems, especially this thesis aimed to improve its effects on those areas. This work is also dedicated to develop open source codes for topology optimization of different cases. Investigated cases are ducted flow case, pure heat conduction case, elbow flow case, and thermal-fluid flow case. Optimization is also interdisciplinary area that combines various engineering branches and mathematics. In this work different types of topology optimization using adjoint method problems are also investigated. Codes are developed in OpenFOAM environment and added to thesis for researchers willing to improve them. Various libraries of OpenFOAM are used to develop solvers. Also parallel computing study of one of the cases in the thesis is examined in OpenFOAM.